Definicja hasła: spłonka
- spłonka
część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia prochu po uderzeniu iglicy w tylną ściankę spłonki (zob. amunicja myśliwska).
Spłonka jest częścią naboju myśliwskiego, która służy do zapalenia prochu po uderzeniu iglicy w tylną ściankę spłonki. Spłonki mogą być wykonane z różnych materiałów wybuchowych, takich jak Poloxid, Sinoxid, DWH lub Gevelotsiroxid. Naboje myśliwskie dzieli się na śrutowe i kulowe. Amunicja śrutowa służy do polowania na zwierzynę drobną i duże drapieżniki, a amunicja kulowa może być używana zarówno do broni o lufach gładkich, jak i gwintowanych. Donośność strzału śrutowego wynosi 250-450 m, a skuteczność 40 m. Donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej wynosi 1500 m, przy skuteczności 60 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m i 200 m. Nabój do broni o lufach gładkich składa się z tekturowej lub plastykowej łuski zakończonej metalowym okuciem, w którym znajduje się spłonka, prochu, przybitki wojłokowej lub plastykowej i pocisku. Nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki, prochu i pocisku. Każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej oraz symbol R (dla broni łamanej).
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spłonka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- szczypce
dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.
- szczwać
polować z chartami.
- smuż
skóra z zająca i królika.
- siąg
staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.
- szyć
strzelać raz za razem.
- śrut
ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)
- skrzek
głos sójki.
- składanie się
czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.
- skrom
tłuszcz zająca i królika.