Definicja hasła: spłonka
- spłonka
część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia prochu po uderzeniu iglicy w tylną ściankę spłonki (zob. amunicja myśliwska).
Spłonka jest częścią naboju myśliwskiego, która służy do zapalenia prochu po uderzeniu iglicy w tylną ściankę spłonki. Spłonki mogą być wykonane z różnych materiałów wybuchowych, takich jak Poloxid, Sinoxid, DWH lub Gevelotsiroxid. Naboje myśliwskie dzieli się na śrutowe i kulowe. Amunicja śrutowa służy do polowania na zwierzynę drobną i duże drapieżniki, a amunicja kulowa może być używana zarówno do broni o lufach gładkich, jak i gwintowanych. Donośność strzału śrutowego wynosi 250-450 m, a skuteczność 40 m. Donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej wynosi 1500 m, przy skuteczności 60 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m i 200 m. Nabój do broni o lufach gładkich składa się z tekturowej lub plastykowej łuski zakończonej metalowym okuciem, w którym znajduje się spłonka, prochu, przybitki wojłokowej lub plastykowej i pocisku. Nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki, prochu i pocisku. Każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej oraz symbol R (dla broni łamanej).
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spłonka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- strzelanie myśliwskie
zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)
- strój bobrowy
mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.
- słuchy
uszy dzika, zająca i królika.
- szybować
o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.
- sietnik
w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.
- stożek przejściowy
krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.
- samopał
kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.
- siedlisko, siedlisko, ekotop
kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.
- skolenie
głos wydalany przez lisa.