Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sarna

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą rudopopielate. Spód ciała jasny, na pośladkach biała plama. Młode po urodzeniu są rude w białe cętki. Poroże (parostki) noszą tylko samce (wyjątkowo może się zdarzyć koza z paro- s tka mi). Nasadzają je w okresie zimy i wiosny aż do końca kwietnia, następnie wycierają oraz zrzucają w drugiej połowie października i listopadzie. Dorosły kozioł powinien mieć poroże mocnego szislaka. Kulminacja rozwoju poroża przypada na 6 rok życia. Sarna występuje w całym kraju, zamieszkuje zarówno lasy jak i pola, gdzie tworzy odrębną formę ekologiczną - sarny polnej. Zimą s. tworzą siada (rudle), pozostałą część roku żyją oddzielnie. Kozły zajmują swoje rewiry, których bronią przed innymi rogaczami. Ruja trwa od połowy lipca do połowy sierpnia. W maju rodzą się młode, które odżywiają się mlekiem matki przez 3-4 miesięcy. Pokarm roślinny pobierają od 6-8 dnia życia. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 16 miesięcy. Pokarm sarny stanowią rośliny zielone, pędy młodych drzew i krzewów, mchy i porosty. Hodowla polega na selekcji, ochronie i dokarmianiu zimowym (liściarka, owies, siano, kiszonki). Na rogacze poluje się od maja do września, na kozy od października do stycznia. Trofeum stanowią parostki wyceniane według międzynarodowej punktacji.

Sarna jest gatunkiem łownym z rodziny jeleniowatych. Ma długość ciała od 95 do 136 cm, wysokość barkowa od 65 do 90 cm, a długość ogona od 2 do 3,5 cm. Ciężar sarny wynosi od 15 do 30 kg. Ubarwienie sarny zmienia się wraz z porami roku - latem jest rude, a zimą rudopopielate. Spód ciała jest jasny, a na pośladkach biała plama. Młode sarny po urodzeniu mają rude futro w białe cętki. Samce noszą poroże (parostki), które nasadzają w okresie zimy i wiosny, a następnie wycierają i zrzucają w drugiej połowie października i listopada. Dorosły kozioł powinien mieć mocne poroże szislaka.

Sarna występuje w całym kraju, zamieszkuje lasy i pola tworząc odrębną formę ekologiczną - sarny polnej. Zimą tworzą siada (rudle), a pozostała część roku żyją oddzielnie. Kozły zajmują swoje rewiry, których broni przed innymi rogaczami. Ruja trwa od połowy lipca do połowy sierpnia, a młode rodzą się w maju i odżywiają się mlekiem matki przez 3-4 miesiace. Dojrzałość płciową uzyskują w 16 miesiace życia. Pokarm stanowi dla nich roślinność zielona, pokarm mchy i porostów oraz pokarm dostarczany przez hodowców (liściarka, owies, siano, kiszonki). Na rogacze poluje się od maja do września, a na kozy od października do stycznia. Trofeum stanowi parostki oceniane według międzynarodowej punktacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sarna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.