Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siąg

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

Siąg jest jednym z najważniejszych parametrów, które są brane pod uwagę przy określaniu gatunku ptaka. Jest to odległość między końcami skrzydeł ptaka, mierzona w centymetrach lub calach. Siąg jest ważnym wskaźnikiem wielkości ptaka i może być używany do identyfikacji gatunku.

Siąg może być również używany do określenia wydajności lotu ptaka. Im większy siąg, tym większa siła nośna i wydajność lotu. Ptaki o dużym siągu mają zazwyczaj lepszą wydajność lotu niż te o mniejszym siągu. Siła nośna jest ważna dla ptaków, ponieważ pozwala im unosić się na duże wysokości i przemieszczać się na duże odległości bez konieczności ciągłego poruszania skrzydłami.

Siąg może być również używany do określenia szybkości lotu ptaka. Ptaki o dużym siągu mają zazwyczaj lepsze przyspieszenie i szybsze przeloty niż te o mniejszym siągu. Szybkość lotu jest ważna dla ptaków, ponieważ pozwala im szybciej dotrzeć do celu i uniknąć niebezpieczeństwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siąg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

sadowisko

inaczej tokowisko.

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.

sidło

pętla służąca kłusownikowi do łapania ptaków.