Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siąg

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

Siąg jest jednym z najważniejszych parametrów, które są brane pod uwagę przy określaniu gatunku ptaka. Jest to odległość między końcami skrzydeł ptaka, mierzona w centymetrach lub calach. Siąg jest ważnym wskaźnikiem wielkości ptaka i może być używany do identyfikacji gatunku.

Siąg może być również używany do określenia wydajności lotu ptaka. Im większy siąg, tym większa siła nośna i wydajność lotu. Ptaki o dużym siągu mają zazwyczaj lepszą wydajność lotu niż te o mniejszym siągu. Siła nośna jest ważna dla ptaków, ponieważ pozwala im unosić się na duże wysokości i przemieszczać się na duże odległości bez konieczności ciągłego poruszania skrzydłami.

Siąg może być również używany do określenia szybkości lotu ptaka. Ptaki o dużym siągu mają zazwyczaj lepsze przyspieszenie i szybsze przeloty niż te o mniejszym siągu. Szybkość lotu jest ważna dla ptaków, ponieważ pozwala im szybciej dotrzeć do celu i uniknąć niebezpieczeństwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siąg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

ślimy

rogi muflona.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.