Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siąg

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

Siąg to staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków. W kontekście dzisiejszej terminologii łowieckiej, siąg stanowi jedną z kluczowych miar, która służy do identyfikacji i charakteryzacji gatunków ptaków. Jest to odległość między końcami skrzydeł ptaka, wyrażana zwykle w centymetrach lub calach. Siąg jest istotnym parametrem przy określaniu wielkości i budowy anatomicznej ptaka, co pozwala na dokładniejsze rozróżnienie poszczególnych gatunków.

Ponadto siąg jest także używany do określenia wydajności lotu ptaka. Im większy siąg, tym zazwyczaj lepsza siła nośna i wydajność lotu. Ptaki o większym siągu mogą unosić się na większe wysokości i przemieszczać się na większe odległości bez konieczności ciągłego machania skrzydłami. Dodatkowo, siąg może być wykorzystywany do określenia szybkości lotu ptaka – te o większym siągu często charakteryzują się lepszym przyspieszeniem i szybszymi przelotami niż te o mniejszym.

Podsumowując, siąg jest istotnym parametrem w charakterystyce anatomicznej ptaków oraz służy jako wskaźnik ich wydajności lotu oraz szybkości przemieszczania się w powietrzu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siąg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skolenie

głos wydalany przez lisa.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

skrzek

głos sójki.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

stawka

noga lisa lub borsuka.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.