Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siąg

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

Siąg to staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków. W kontekście dzisiejszej terminologii łowieckiej, siąg stanowi jedną z kluczowych miar, która służy do identyfikacji i charakteryzacji gatunków ptaków. Jest to odległość między końcami skrzydeł ptaka, wyrażana zwykle w centymetrach lub calach. Siąg jest istotnym parametrem przy określaniu wielkości i budowy anatomicznej ptaka, co pozwala na dokładniejsze rozróżnienie poszczególnych gatunków.

Ponadto siąg jest także używany do określenia wydajności lotu ptaka. Im większy siąg, tym zazwyczaj lepsza siła nośna i wydajność lotu. Ptaki o większym siągu mogą unosić się na większe wysokości i przemieszczać się na większe odległości bez konieczności ciągłego machania skrzydłami. Dodatkowo, siąg może być wykorzystywany do określenia szybkości lotu ptaka – te o większym siągu często charakteryzują się lepszym przyspieszeniem i szybszymi przelotami niż te o mniejszym.

Podsumowując, siąg jest istotnym parametrem w charakterystyce anatomicznej ptaków oraz służy jako wskaźnik ich wydajności lotu oraz szybkości przemieszczania się w powietrzu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siąg w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

stawka

noga lisa lub borsuka.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.