Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stękać

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

Stękanie jest zachowaniem, które występuje u byków łosia i jelenia w okresie godowym. Jest to głośny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilku kilometrów. Stękanie jest wydawane przez samca, aby zwrócić uwagę samic i zaprosić je do godów. Samce stękają również, aby ostrzec innych samców o swojej obecności i zaznaczyć swoje terytorium.

Stękanie jest bardzo charakterystyczne dla byków łosia i jelenia. Jest to głośny, donośny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilku kilometrów. Dźwięk ten składa się z kilku pojedynczych sylab, które są powtarzane w regularnych odstępach czasu. Stękanie może trwać od kilku sekund do kilku minut.

Stękanie jest ważnym elementem godowego zachowania byków łosia i jelenia. Samce stękają, aby zwrócić uwagę samic i zaprosić je do godów oraz ostrzec innych samców o swojej obecności i zaznaczyć swoje terytorium. Stękanie jest również uważane za oznakę siły i mocy samca, a także jego gotowości do walki o samice.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stękać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szukać

o psie myśliwskim szukającym zwierzyny.

samura

inaczej locha.

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

strzyże

wąsy zająca.

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.