Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skoki

skoki

nogi zająca.

Skoki to określenie nóg zająca, które są wyjątkowo szybkie i zwrotne. Zające mają cztery nogi, które są bardzo silne i wytrzymałe. Ich budowa anatomiczna pozwala im na szybkie i skuteczne poruszanie się po terenie. Skoki zająca są bardzo charakterystyczne dla tego gatunku. Każda z jego nóg składa się z trzech części: łapy, stawu biodrowego i stawu kolanowego. Łapy są bardzo silne i wytrzymałe, co pozwala zajęcy na skok w dowolnym kierunku. Staw biodrowy jest bardzo elastyczny, co umożliwia zajęcy skoki o dużej amplitudzie. Staw kolanowy jest również elastyczny, co pozwala mu na skoki o dużej wysokości.

Skoki zajęcy są bardzo ważnym elementem ich obrony przed drapieżnikami. Dzięki swojej szybkości i zwinności mogą one uniknąć ataku drapieżników lub uciec przed nimi. Zające mogą skakać na odległość do 3 metrów i mogą osiągnąć prędkość do 40 km/h. Skoki te służą również do poszukiwania pożywienia lub schronienia oraz do przemieszczania się między miejscami w poszukiwaniu partnera lub nowego terytorium.

Skoki zajęcy służyły również jako inspiracja dla ludzi do tworzenia różnych urządzeń mechanicznych, takich jak roboty lub autonomiczne pojazdy. Wielu inżynierów pracujacych nad tymi projektami inspirowało się naturalnymi umiejętnościami skokowymi zajec, aby stworzyć maszyny o podobnych cechach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skoki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)