Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skoki

skoki

nogi zająca.

Skoki to charakterystyczne ruchy wykonywane przez nogi zająca, które cechują się wysoką szybkością, zwrotnością i elastycznością. Nogi zająca składają się z trzech części: łapy, stawu biodrowego i stawu kolanowego. Dzięki silnym i wytrzymałym łapom oraz elastycznym stawom biodrowemu i kolanowemu zajęce są zdolne do skoków o dużej amplitudzie i wysokości. Skoki te są istotnym elementem obrony przed drapieżnikami, umożliwiając zającowi uniknięcie ataku lub ucieczkę. Dodatkowo stanowią one sposób poruszania się po terenie w poszukiwaniu pożywienia, schronienia czy partnera, a także umożliwiają przemieszczanie się między różnymi miejscami w poszukiwaniu nowego terytorium. Inspirując ludzi do tworzenia urządzeń mechanicznych o podobnych cechach, umiejętności skokowe zajęcy stanowiły również inspirację dla projektantów robotów oraz autonomicznych pojazdów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skoki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sarnina

dziczyzna z sarny.

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

sznury

inaczej fladry.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.