Definicja hasła: strzyżak jeleni
- strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia
szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.
Strzyżak jeleni (Cephenomyia) to rodzaj muchówki, która jest szkodliwa dla jeleni. Jest to pasożyt zewnętrzny, który żywi się krwią swojego gospodarza. Muchówka ta ma charakterystyczny wygląd, ponieważ obłamuje sobie skrzydła w sierści jelenia. Strzyżak jeleni występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.
Muchówka ta ma długość od 0,5 do 1 cm i ma ciemnobrązowy lub czarny kolor. Ma charakterystyczne skrzydełka, które są obłamane i nie mogą być używane do latania. Muchówka ta ma dwa pary odnóży i trzy pary skrzydełek. Ma też dwa pary oczu i trzy pary anten.
Strzyżak jeleni może być bardzo szkodliwy dla jelenia, ponieważ może powodować anemię i inne choroby. Muchówka ta może również przenosić choroby zwierzęce między zwierzętami. Dlatego ważne jest, aby łowcy byli świadomi tego pasożyta i stosowali odpowiednie środki ostrożności podczas polowań na jelenie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzyżak jeleni w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- scypuł
delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.
- strzała
pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)
- sęk
wyrostek na łopacie daniela i łosia.
- selekt
sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.
- szuwary
zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.
- sietnik
w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.
- starka
samica ptaka wodząca młode.
- skałkówka
dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.
- sokoły, sokoły (Falkonidae)
rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.