Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzyżak jeleni

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

Strzyżak jeleni (Cephenomyia) to rodzaj muchówki, będący szkodliwym pasożytem zewnętrznym dla jeleni. Dorosłe osobniki osiągają długość od 0,5 do 1 cm i cechują się ciemnobrązowym lub czarnym ubarwieniem. Charakterystyczną cechą strzyżaka jeleni jest obłamanie skrzydeł w sierści gospodarza, uniemożliwiające mu latanie. Muchówka ta ma dwa pary odnóży, trzy pary skrzydełek, a także dwa pary oczu i trzy pary anten.

Strzyżak jeleni żywi się krwią jeleni i jest obecny tam, gdzie te zwierzęta licznie występują. Jego pasożytnictwo może prowadzić do anemii i innych chorób u gospodarza oraz przenoszenia chorób między osobnikami. Dlatego znaczenie ma wiedza i stosowanie odpowiednich środków ostrożności przez łowców podczas polowań na jelenie w celu minimalizacji ryzyka związanych z tym pasożytem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzyżak jeleni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

szesnastak

jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szczuć

gonić zwierzę chartami w polu.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

solnik

inaczej lizawka.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)