Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzyżak jeleni

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

Strzyżak jeleni (Cephenomyia) to rodzaj muchówki, która jest szkodliwa dla jeleni. Jest to pasożyt zewnętrzny, który żywi się krwią swojego gospodarza. Muchówka ta ma charakterystyczny wygląd, ponieważ obłamuje sobie skrzydła w sierści jelenia. Strzyżak jeleni występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

Muchówka ta ma długość od 0,5 do 1 cm i ma ciemnobrązowy lub czarny kolor. Ma charakterystyczne skrzydełka, które są obłamane i nie mogą być używane do latania. Muchówka ta ma dwa pary odnóży i trzy pary skrzydełek. Ma też dwa pary oczu i trzy pary anten.

Strzyżak jeleni może być bardzo szkodliwy dla jelenia, ponieważ może powodować anemię i inne choroby. Muchówka ta może również przenosić choroby zwierzęce między zwierzętami. Dlatego ważne jest, aby łowcy byli świadomi tego pasożyta i stosowali odpowiednie środki ostrożności podczas polowań na jelenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzyżak jeleni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

starka

samica ptaka wodząca młode.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.