Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stołek myśliwski

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

Stołek myśliwski to laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko wykorzystywane przez myśliwych podczas zasiadki oraz polowań zbiorowych. Służy do zapewnienia wygodnego miejsca do siedzenia podczas dłuższych oczekiwania na zwierzynę łowną, umożliwiając jednocześnie dyskretne obserwowanie terenu. Stołki myśliwskie są często przystosowane do warunków terenowych, łatwe do przenoszenia i składane, co ułatwia ich transport w trakcie polowań.

W zależności od preferencji myśliwego oraz charakterystyki terenu, stołki myśliwskie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium lub tworzywo sztuczne. Istnieją także specjalne modele stołków myśliwskich dostosowane do konkretnych rodzajów polowań, na przykład nad wodą, z wysokiej strzelby czy z ukrycia. Dla wielu myśliwych stołek myśliwski to niezbędne wyposażenie podczas polowania, które wspomaga komfortowe i skuteczne prowadzenie działań łowieckich.

Ponadto stołki myśliwskie powinny być solidnie wykonane oraz stabilne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownika. W przypadku modeli łączonych z laską, ważne jest odpowiednie dopasowanie wysokości laski do indywidualnych potrzeb oraz warunków terenowych, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej postawy siedzącej przez dłuższy okres czasu. Z uwagi na swoje funkcje ergonomiczne oraz praktyczne znaczenie dla prowadzenia polowania, stołki myśliwskie stanowią istotny element wyposażenia każdego pasjonata łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stołek myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

siuta

inaczej koza.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.