Definicja hasła: sznurować
- sznurować
o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.
Sznurowanie to technika polowania, polegająca na posuwaniu się po linii prostej w celu śledzenia tropu zwierzęcia. Jest to jedna z najstarszych metod łowieckich, stosowana od wieków. Sznurowanie jest szczególnie skuteczne w polowaniu na wilki i lisy. Myśliwi wykorzystują tę technikę do śledzenia i lokalizacji zwierząt. Gdy myśliwy znajdzie trop zwierzęcia, może kontynuować śledzenie aż do schwytania lub ucieczki ofiary.
Tropy pozostawiane przez zwierzęta w trakcie sznurowania nazywane są „sznurami”. Te ślady mogą być wykorzystane do określenia miejsca przebywania danego gatunku zwierząt. Sznurowanie wymaga od myśliwych dużej cierpliwości, precyzji oraz umiejętności rozpoznawania tropów. Istotnym elementem tej techniki jest ostrożność, aby nie spłoszyć ofiary ani nie stracić jej tropu.
Technika sznurowania może być stosowana do polowania na różne gatunki zwierząt i wymaga od myśliwych skupienia i koncentracji podczas śledzenia tropy zwierzęcia.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sznurować w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- skarmiać
zużywać paszę do karmienia zwierzyny.
- sak
dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.
- strzelnica myśliwska
miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)
- scypuł
delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.
- składność broni
zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).
- studzenie tuszy
proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).
- słuchy
uszy dzika, zająca i królika.
- sparować się
o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.
- szkody łowieckie
zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.
- skrocz
charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.