Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczerbinka

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

Szczerbinka to część przyrządu celowniczego stosowana głównie na lufach kulowych lub kombinowanych broni myśliwskich. Jest to specjalna blaszka umieszczona na lufie, która posiada pionowe wycięcie lub nacięcie. Głównym celem szczerbinki jest ułatwienie celowania poprzez precyzyjne wskazanie kierunku strzału.

Stosowanie szczerbinki ma na celu usprawnienie celowania oraz zwiększenie trafności strzału, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych czy przy szybkim działaniu. Dzięki pionowemu wycięciu umieszczonemu na blaszce, myśliwi mogą łatwiej wycelować w cel, korzystając z pomiaru wzrokowego i szybko dostosować wysokość linii celowania do odległości od celu.

W zależności od modelu broni, szczerbinka może różnić się kształtem, wielkością oraz sposobem montażu. Umieszczenie szczerbinki na lufie zapewnia precyzyjne dopasowanie przyrządu do konstrukcji broni. Dodatkowo, istnieją również różnice pomiędzy m.in. szczerbinkami do karabinów gładkolufowych i kulowych, co wynika z potrzeby uwzględnienia specyfiki działania danej broni oraz charakterystyki strzelanej amunicji.

Warto podkreślić znaczenie odpowiedniego wyboru i kalibracji szczerbiniek, ponieważ od ich właściwego funkcjonowania zależy skuteczność oddawanych strzałów. Poprawna praca szczerbiniek wspomaga myśliwych podczas polowań, umożliwiając precyzyjne i skuteczne wykonywanie strzałów myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczerbinka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)