Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: staśmienie wieńca

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

Staśmienie wieńca jest to wadliwe poroże jelenia, które charakteryzuje się silnie spłaszczonymi tykami. Tyki są zazwyczaj bardzo cienkie i mają niewielką ilość piór. Zazwyczaj są one mniejsze niż normalne poroże jelenia, a ich długość może wynosić od kilku do kilkunastu centymetrów. Staśmienie wieńca można zauważyć u samców jeleni, które są starsze niż trzy lata.

Poroże tego typu jest często spotykane w lasach Europy i Ameryki Północnej. Jest to dobry sposób na identyfikację samców jeleni, ponieważ ich poroże są zazwyczaj mniejsze i bardziej spłaszczone niż u innych gatunków. Ponadto, staśmienie wieńca może być łatwo rozpoznane po tym, że ma ono mniej piór niż normalne poroże jelenia.

Staśmienie wieńca jest często uważane za oznakę starzenia się samca jelenia. Jest to również ważny element łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym na identyfikację samców jeleni i uniknięcie polowania na samice lub młode osobniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj staśmienie wieńca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

samura

inaczej locha.

szczenna

o ciężarnej suce.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

szyć

strzelać raz za razem.

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.