Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skromny

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

Skromny to określenie stosowane w łowiectwie, które opisuje zająca lub królika o tłustym, mocno okrągłym ciele. Jest to charakterystyczna cecha zwierzyny obserwowana zwłaszcza przed okresem zimowym, gdy zwierzęta gromadzą zapasy tłuszczu na nadchodzące miesiące. Zając lub królik skromny jest łatwy do rozpoznania ze względu na swoją pełniejszą sylwetkę w porównaniu do innych osobników. Skromność zająca lub królika jest istotnym czynnikiem w planowaniu polowań oraz ocenie kondycji populacji łownej. W kontekście łowieckim obserwacja skromnej zwierzyny może dostarczyć informacji o stanie zdrowia i równowagi populacji w danym obszarze.

W przypadku zająca czy królika, skromność odnosi się do ich wartości jako łownej zdobyczy oraz jest ważnym kryterium w ocenie wieku i jakości mięsa pochodzącego z tych zwierząt. Skromne osobniki mogą przynieść większą ilość niezbędnego mięsa oraz tłuszczu, co ma znaczenie zarówno dla kulinariów, jak i dla zapewnienia wystarczającej ilości zdobyczy dla populacji drapieżników. Podczas polowania i zarządzania zwierzyną uwzględnianie skromności zająca i królika pomaga utrzymać równowagę ekosystemu oraz zapewnić długofalowe zrównoważenie dzikiej przyrody.

W praktyce łowieckiej ocena skromności zająca czy królika jest jednym z aspektów dotyczących wyboru konkretnych osobników do odstrzału. Jest to istotne zarówno ze względu na gospodarkę łowiecką, jak i ochronę różnorodności biologicznej. Termin "skromny" odnosi się przede wszystkim do stanu fizycznego zwierzyny, ale ma istotne konsekwencje praktyczne dla polowań i zarządzania populacjami zwierząt dziko żyjących.

Wnioskując, termin "skromny" w odniesieniu do zająca i królika odnosi się do ich tłustego stanu fizycznego, mającego znaczenie zarówno biologiczne, jak i praktyczne dla osób zajmujących się gospodarką leśną oraz prowadzących działalność łowiecką. Oceniając skromność zwierzyny, myśliwi biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak zdrowie populacji czy ilość pozyskiwanego mięsa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skromny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

solnik

inaczej lizawka.

spłonka

część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)