Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szyć

szyć

strzelać raz za razem.

Szyć to termin używany w myślistwie, oznaczający strzelanie do celu raz za razem. Jest to umiejętność, która polega na szybkim i skutecznym oddawaniu kolejnych strzałów bez potrzeby ponownego nakładania amunicji na broń. Technika szybkiego strzelania jest poszukiwana przez myśliwych podczas polowań, zwłaszcza w przypadku konieczności oddania wielu szybkich i precyzyjnych strzałów, na przykład podczas polowania na drobną zwierzynę, taką jak zające czy bażanty. Szczytowe okazy myśliwskiej broni samopowtarzalnej pozwalają na szybkie "szycie" przy minimalnym traceniu czasu na przeładowanie.

Technika "szyć" wymaga nie tylko precyzyjnej umiejętności celowania, ale także zrozumienia charakterystyki danej broni oraz odpowiedniego przygotowania fizycznego i psychicznego strzelca. Skuteczne szycie wymagać będzie od myśliwego dużej koncentracji oraz umiejętności kontrolowania oddechu i stabilizacji pozycji ciała, szczególnie w przypadku broni o dużym odrzucie.

W dzisiejszych czasach często można spotkać zawody strzeleckie, które testują szybkość oraz precyzję w szyciu. Także polowania zorganizowane mogą wymagać od uczestników umiejętności szybkiego strzelania, co z kolei wpływa na popularność broni samopowtarzalnych wśród myśliwych. Zdolność do szycia może być kluczowa w sytuacjach polowych, gdy szybka reakcja i oddanie kilku strzałów z rzędu mogą decydować o sukcesie polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)