Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokoły

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

Sokoły to rodzina ptaków drapieżnych z rzędu sokołowych (Falconiformes). Rodzina ta obejmuje wiele gatunków, z których trzy najbardziej znane są używane w sokolnictwie. Są nimi sokół wędrowny (Falco peregrinus), raróg (Falco subbuteo) oraz kobuz (Falco cherrug).

Sokoły charakteryzują się wyjątkowo silnymi i zwinnymi ciałami, długimi nogami oraz dużymi skrzydłami, których rozpiętość może wynosić od 1,5 do 2 metrów. Ich masa ciała mieści się w przedziale od 1 do 4 kilogramów. Są również znane ze swojej inteligencji i zdolności do uczenia się.

Sokolnictwo jest starożytną formą polowania, w której ludzie szkolili sokoły do polowania na inne ptaki. Sokolnicy używali specjalnych uprzęży i smyczy, aby przywiązywać ptaka do swojego ramienia lub nadgarstka. Proces ten wymagał trenowania ptaków tak, aby polowały na inne ptaki i wracały do sokolnika po locie.

Obecnie sokolnictwo nadal cieszy się popularnością w wielu krajach, a sokoły znajdują zastosowanie m.in. w ochronie upraw, hodowli zwierząt przed dzikimi drapieżnikami oraz wspomaganiu ratowania zagrożonych gatunków ptaków. Oprócz praktycznych zastosowań, sokoły czasem są wykorzystywane jako atrakcja turystyczna czy też stanowią symbol narodowy niektórych krajów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokoły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

szpilki

inaczej igły.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

starka

samica ptaka wodząca młode.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)