Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokoły

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

Sokoły to rodzina ptaków drapieżnych, która obejmuje wiele gatunków. Najbardziej znane są trzy gatunki, które są używane w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz. Sokoły są bardzo silnymi i zwinnymi ptakami, które mają duże skrzydła i długie nogi. Ich skrzydła mogą mierzyć od 1,5 do 2 metrów długości, a ich ciała mogą ważyć od 1 do 4 kilogramów. Sokoły są znane ze swojej inteligencji i zdolności do uczenia się.

Sokolnictwo jest starożytną formą polowania, w której ludzie uczyli sokoły polować na inne ptaki. Sokolnicy używali specjalnych uprzęży i smyczy, aby przywiązać ptaka do swojego ramienia lub nadgarstka. Sokolnicy musieli trenować swoje ptaki, aby nauczyć je polować na inne ptaki i wracać do nich po każdym locie.

Sokolnictwo jest nadal popularne w wielu krajach, a sokole stada można spotkać na całym świecie. Sokoły są czasami używane do ochrony upraw lub hodowli zwierząt przed dzikimi drapieżnikami lub do pomocy w ratowaniu zagrożonych gatunków ptaków. Sokoły są również czasami używane jako atrakcja turystyczna lub jako symbol narodowy w niektórych krajach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokoły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

stawka

noga lisa lub borsuka.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.