Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokoły

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

Sokoły to rodzina ptaków drapieżnych z rzędu sokołowych (Falconiformes). Rodzina ta obejmuje wiele gatunków, z których trzy najbardziej znane są używane w sokolnictwie. Są nimi sokół wędrowny (Falco peregrinus), raróg (Falco subbuteo) oraz kobuz (Falco cherrug).

Sokoły charakteryzują się wyjątkowo silnymi i zwinnymi ciałami, długimi nogami oraz dużymi skrzydłami, których rozpiętość może wynosić od 1,5 do 2 metrów. Ich masa ciała mieści się w przedziale od 1 do 4 kilogramów. Są również znane ze swojej inteligencji i zdolności do uczenia się.

Sokolnictwo jest starożytną formą polowania, w której ludzie szkolili sokoły do polowania na inne ptaki. Sokolnicy używali specjalnych uprzęży i smyczy, aby przywiązywać ptaka do swojego ramienia lub nadgarstka. Proces ten wymagał trenowania ptaków tak, aby polowały na inne ptaki i wracały do sokolnika po locie.

Obecnie sokolnictwo nadal cieszy się popularnością w wielu krajach, a sokoły znajdują zastosowanie m.in. w ochronie upraw, hodowli zwierząt przed dzikimi drapieżnikami oraz wspomaganiu ratowania zagrożonych gatunków ptaków. Oprócz praktycznych zastosowań, sokoły czasem są wykorzystywane jako atrakcja turystyczna czy też stanowią symbol narodowy niektórych krajów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokoły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

sadowisko

inaczej tokowisko.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)