Definicja hasła: sokoły
- sokoły, sokoły (Falkonidae)
rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.
Sokoły to rodzina ptaków drapieżnych z rzędu sokołowych (Falconiformes). Rodzina ta obejmuje wiele gatunków, z których trzy najbardziej znane są używane w sokolnictwie. Są nimi sokół wędrowny (Falco peregrinus), raróg (Falco subbuteo) oraz kobuz (Falco cherrug).
Sokoły charakteryzują się wyjątkowo silnymi i zwinnymi ciałami, długimi nogami oraz dużymi skrzydłami, których rozpiętość może wynosić od 1,5 do 2 metrów. Ich masa ciała mieści się w przedziale od 1 do 4 kilogramów. Są również znane ze swojej inteligencji i zdolności do uczenia się.
Sokolnictwo jest starożytną formą polowania, w której ludzie szkolili sokoły do polowania na inne ptaki. Sokolnicy używali specjalnych uprzęży i smyczy, aby przywiązywać ptaka do swojego ramienia lub nadgarstka. Proces ten wymagał trenowania ptaków tak, aby polowały na inne ptaki i wracały do sokolnika po locie.
Obecnie sokolnictwo nadal cieszy się popularnością w wielu krajach, a sokoły znajdują zastosowanie m.in. w ochronie upraw, hodowli zwierząt przed dzikimi drapieżnikami oraz wspomaganiu ratowania zagrożonych gatunków ptaków. Oprócz praktycznych zastosowań, sokoły czasem są wykorzystywane jako atrakcja turystyczna czy też stanowią symbol narodowy niektórych krajów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokoły w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- skolenie
głos wydalany przez lisa.
- samopał
kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.
- sylwetka
obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.
- suka
samica psa, borsuka, jenota i lisa.
- sokołowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.
- strzelba
śrutowa broń myśliwska.
- świstun, świstun (Anas penelope L.)
ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)
- stójka
zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.
- stanowisko
miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.