Definicja hasła: siodło
- siodło
charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.
Siodło to charakterystyczny element anatomiczny samców muflona, będący białą plamą po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów anatomicznych tego gatunku, służący do identyfikacji samca oraz monitorowania populacji muflonów. Siodło składa się z gęstego i miękkiego futra, które występuje w kolorze białym lub szarawym, o zazwyczaj owalnym lub trójkątnym kształcie oraz długości od 10 do 20 cm i szerokości od 5 do 10 cm.
Siodło ma także znaczenie behawioralne dla samców muflona, uważane jest za oznakę dominacji i statusu społecznego. Samce posiadające większe i bardziej widoczne siodło są postrzegane jako silniejsze i atrakcyjniejsze dla samic. Ponadto siodło może być wykorzystywane do identyfikacji samców przez myśliwych oraz badaczy do celów monitorowania populacji tych zwierząt. Dzięki swojej charakterystycznej budowie, siodło stanowi istotny element diagnozowania płci samców w terenie oraz wpływa na zachowania społeczne muflonów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siodło w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- skrom
tłuszcz zająca i królika.
- ssaki, ssaki (Mammalia)
najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)
- strzał
wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)
- spuścić
1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.
- szarawary
długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.
- szlak
droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.
- smycz
rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.
- szesnastak
jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).
- ściągać
o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.
- siedmnadziesta
kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.