Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siodło

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

Siodło to charakterystyczny element anatomiczny samców muflona, będący białą plamą po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów anatomicznych tego gatunku, służący do identyfikacji samca oraz monitorowania populacji muflonów. Siodło składa się z gęstego i miękkiego futra, które występuje w kolorze białym lub szarawym, o zazwyczaj owalnym lub trójkątnym kształcie oraz długości od 10 do 20 cm i szerokości od 5 do 10 cm.

Siodło ma także znaczenie behawioralne dla samców muflona, uważane jest za oznakę dominacji i statusu społecznego. Samce posiadające większe i bardziej widoczne siodło są postrzegane jako silniejsze i atrakcyjniejsze dla samic. Ponadto siodło może być wykorzystywane do identyfikacji samców przez myśliwych oraz badaczy do celów monitorowania populacji tych zwierząt. Dzięki swojej charakterystycznej budowie, siodło stanowi istotny element diagnozowania płci samców w terenie oraz wpływa na zachowania społeczne muflonów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siodło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

solnik

inaczej lizawka.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

skoki

nogi zająca.