Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: siodło

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

Siodło to charakterystyczny element anatomiczny samców muflona, będący białą plamą po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów anatomicznych tego gatunku, służący do identyfikacji samca oraz monitorowania populacji muflonów. Siodło składa się z gęstego i miękkiego futra, które występuje w kolorze białym lub szarawym, o zazwyczaj owalnym lub trójkątnym kształcie oraz długości od 10 do 20 cm i szerokości od 5 do 10 cm.

Siodło ma także znaczenie behawioralne dla samców muflona, uważane jest za oznakę dominacji i statusu społecznego. Samce posiadające większe i bardziej widoczne siodło są postrzegane jako silniejsze i atrakcyjniejsze dla samic. Ponadto siodło może być wykorzystywane do identyfikacji samców przez myśliwych oraz badaczy do celów monitorowania populacji tych zwierząt. Dzięki swojej charakterystycznej budowie, siodło stanowi istotny element diagnozowania płci samców w terenie oraz wpływa na zachowania społeczne muflonów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj siodło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

skrzek

głos sójki.

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

skrom

tłuszcz zająca i królika.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.