Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szabas

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

Szabas jest zwyczajem, który polega na tym, że ptaki cietrzewie przerwują swoje toki w momencie wschodu słońca. Przerwa ta trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie ptaki zatrzymują się w powietrzu i nie poruszają się ani nie wykonują żadnych aktywności.

Legenda głosi, że ptaki czczą słońce w ten sposób, jednak naukowcy nie potwierdzili tego twierdzenia. Niektórzy uważają, że ptaki po prostu odpoczywają i regenerują siły po długim locie. Inni twierdzą, że szabas jest sposobem na uniknięcie konfliktów między ptakami, które mogłyby powstać podczas toków.

Naukowcy badający zachowanie ptaków cietrzewi uważają, że szabas jest ważnym elementem ich zachowania i może mieć istotny wpływ na ich przeżywalność. Badania te mają na celu lepsze zrozumienie tego zjawiska i jego skutków dla populacji ptaków cietrzewi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szabas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

szyć

strzelać raz za razem.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

strzyże

wąsy zająca.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.