Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szabas

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

Szabas jest zwyczajem, który polega na tym, że ptaki cietrzewie przerwują swoje toki w momencie wschodu słońca. Przerwa ta trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie ptaki zatrzymują się w powietrzu i nie poruszają się ani nie wykonują żadnych aktywności.

Legenda głosi, że ptaki czczą słońce w ten sposób, jednak naukowcy nie potwierdzili tego twierdzenia. Niektórzy uważają, że ptaki po prostu odpoczywają i regenerują siły po długim locie. Inni twierdzą, że szabas jest sposobem na uniknięcie konfliktów między ptakami, które mogłyby powstać podczas toków.

Naukowcy badający zachowanie ptaków cietrzewi uważają, że szabas jest ważnym elementem ich zachowania i może mieć istotny wpływ na ich przeżywalność. Badania te mają na celu lepsze zrozumienie tego zjawiska i jego skutków dla populacji ptaków cietrzewi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szabas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

sznur

trop wilka lub lisa.

ślimy

rogi muflona.

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

skoki

nogi zająca.

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.