Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szabas

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

Szabas to zwyczaj polegający na przerwaniu toków ptaków cietrzewi w momencie wschodu słońca. Jest to przerwa trwająca zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, podczas której ptaki zatrzymują się w powietrzu i nie podejmują żadnych aktywności. Istnieje legenda głosząca, że ptaki czczą słońce w ten sposób, jednak naukowcy nie potwierdzili tego twierdzenia. Niektórzy badacze sugerują, że szabas może być sposobem na uniknięcie konfliktów między ptakami, które mogłyby powstać podczas toków, a także służyć jako czas odpoczynku i regeneracji sił po długim locie. Naukowcy z kolei badają zachowanie ptaków cietrzewi w celu lepszego zrozumienia szabasu oraz jego wpływu na populację tych ptaków. Ich badania mają na celu wyjaśnienie tego zjawiska oraz potencjalnych konsekwencji dla ptaków cietrzewi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szabas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szpile

inaczej raciczki.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

sznury

inaczej fladry.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.