Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szabas

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

Szabas to zwyczaj polegający na przerwaniu toków ptaków cietrzewi w momencie wschodu słońca. Jest to przerwa trwająca zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, podczas której ptaki zatrzymują się w powietrzu i nie podejmują żadnych aktywności. Istnieje legenda głosząca, że ptaki czczą słońce w ten sposób, jednak naukowcy nie potwierdzili tego twierdzenia. Niektórzy badacze sugerują, że szabas może być sposobem na uniknięcie konfliktów między ptakami, które mogłyby powstać podczas toków, a także służyć jako czas odpoczynku i regeneracji sił po długim locie. Naukowcy z kolei badają zachowanie ptaków cietrzewi w celu lepszego zrozumienia szabasu oraz jego wpływu na populację tych ptaków. Ich badania mają na celu wyjaśnienie tego zjawiska oraz potencjalnych konsekwencji dla ptaków cietrzewi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szabas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

starka

samica ptaka wodząca młode.

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

śladować

dawniej tropić.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.