Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szabas

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

Szabas to zwyczaj polegający na przerwaniu toków ptaków cietrzewi w momencie wschodu słońca. Jest to przerwa trwająca zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, podczas której ptaki zatrzymują się w powietrzu i nie podejmują żadnych aktywności. Istnieje legenda głosząca, że ptaki czczą słońce w ten sposób, jednak naukowcy nie potwierdzili tego twierdzenia. Niektórzy badacze sugerują, że szabas może być sposobem na uniknięcie konfliktów między ptakami, które mogłyby powstać podczas toków, a także służyć jako czas odpoczynku i regeneracji sił po długim locie. Naukowcy z kolei badają zachowanie ptaków cietrzewi w celu lepszego zrozumienia szabasu oraz jego wpływu na populację tych ptaków. Ich badania mają na celu wyjaśnienie tego zjawiska oraz potencjalnych konsekwencji dla ptaków cietrzewi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szabas w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

siuta

inaczej koza.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

starka

samica ptaka wodząca młode.

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)