Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sprężyna powrotna

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

Sprężyna powrotna to istotny element mechanizmu działania samoczynnej broni myśliwskiej, który odpowiada za przemieszczenie części zamka w kierunku przodu po oddaniu strzału. Jest to kluczowy mechanizm, ponieważ powoduje wprowadzenie nowego naboju do komory nabojowej oraz zaryglowanie zamka. Sprężyna powrotna działa po wystrzeleniu pocisku natomiast tył zamka uderza w sprężynę, która z kolei odbija go z powrotem ku przodowi w celu załadowania nowego naboju.

Sprężyny powrotne występują we wszystkich rodzajach broni samoczynnej myśliwskiej, od karabinów po strzelby. Ich konstrukcja i siła są precyzyjnie dostosowane do konkretnej broni, aby zapewnić odpowiednią siłę i tempo reakcji. Dzięki temu umożliwiają szybkie i sprawne przeładowanie broni, co jest istotne zwłaszcza podczas polowania, gdzie każda sekunda może mieć znaczenie.

W skrócie, sprężyna powrotna stanowi kluczowy element mechanizmu działania broni samoczynnej myśliwskiej, umożliwiając szybkie przemieszczenie zamka w celu załadowania nowego naboju do komory nabojowej oraz zaryglowania zamka dla kolejnego strzału. Dzięki precyzyjnemu działaniu zapewnia płynność i niezawodność działania broni podczas polowań oraz innych działań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sprężyna powrotna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

szczwać

polować z chartami.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.