Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sprężyna powrotna

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

Sprężyna powrotna to istotny element mechanizmu działania samoczynnej broni myśliwskiej, który odpowiada za przemieszczenie części zamka w kierunku przodu po oddaniu strzału. Jest to kluczowy mechanizm, ponieważ powoduje wprowadzenie nowego naboju do komory nabojowej oraz zaryglowanie zamka. Sprężyna powrotna działa po wystrzeleniu pocisku natomiast tył zamka uderza w sprężynę, która z kolei odbija go z powrotem ku przodowi w celu załadowania nowego naboju.

Sprężyny powrotne występują we wszystkich rodzajach broni samoczynnej myśliwskiej, od karabinów po strzelby. Ich konstrukcja i siła są precyzyjnie dostosowane do konkretnej broni, aby zapewnić odpowiednią siłę i tempo reakcji. Dzięki temu umożliwiają szybkie i sprawne przeładowanie broni, co jest istotne zwłaszcza podczas polowania, gdzie każda sekunda może mieć znaczenie.

W skrócie, sprężyna powrotna stanowi kluczowy element mechanizmu działania broni samoczynnej myśliwskiej, umożliwiając szybkie przemieszczenie zamka w celu załadowania nowego naboju do komory nabojowej oraz zaryglowania zamka dla kolejnego strzału. Dzięki precyzyjnemu działaniu zapewnia płynność i niezawodność działania broni podczas polowań oraz innych działań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sprężyna powrotna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

szukać

o psie myśliwskim szukającym zwierzyny.

sznury

inaczej fladry.

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

strzyże

wąsy zająca.

szpile

inaczej raciczki.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.