Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sygnały myśliwskie

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz rozpoczęcie i zakończenie polowania, pokot, pobudka itp.

Sygnały myśliwskie to umowne dźwięki grane na rogu lub trąbce myśliwskiej, mające na celu komunikację między myśliwymi podczas polowania. Wyróżnia się dwa rodzaje sygnałów: porozumiewawcze oraz okolicznościowe. Sygnały porozumiewawcze służą do przekazywania pozycji myśliwego, jego intencji oraz innych istotnych informacji, umożliwiając wspólne działanie i zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom. W ich skład wchodzą m.in. sygnał ostrzegawczy, zatrzymania, odstąpienia oraz zbliżenia się.

W kontekście komunikacji między myśliwymi, sygnały myśliwskie stanowią kluczowy element organizacji polowań oraz zarządzania zwierzyną łowną. Poprzez umożliwienie efektywnego współdziałania grupy, mają istotny wpływ na bezpieczeństwo zarówno myśliwych, jak i zwierząt.

Ponadto, sygnały myśliwskie mogą być wykorzystywane do oznaczania granic terytorialnych oraz wyznaczania stref bezpieczeństwa dla zwierzyny, co pomaga w kontrolowanym zarządzaniu populacją zwierząt łownych oraz zachowaniu równowagi ekosystemu leśnego.

Wśród okolicznościowych sygnałów myśliwskich znajdują się m.in. sygnały informujące o śmierci zwierzęcia, rozpoczęciu i zakończeniu polowania, czy też sygnały związane z określonymi etapami życia zwierzyny np. pokotem czy pobudką.

Ogółem rzecz biorąc, sygnały myśliwskie pełnią ważną rolę w regulacji działań myśliwych podczas polowania oraz w zarządzaniu populacją dzikiej zwierzyny. Ich odpowiednie stosowanie przyczynia się zarówno do bezpieczeństwa uczestników polowania, jak i ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sygnały myśliwskie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

spłonka

część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

skrzek

głos sójki.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)