Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sygnały myśliwskie

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz rozpoczęcie i zakończenie polowania, pokot, pobudka itp.

Sygnały myśliwskie to umowne dźwięki grane na rogu lub trąbce myśliwskiej, mające na celu komunikację między myśliwymi podczas polowania. Wyróżnia się dwa rodzaje sygnałów: porozumiewawcze oraz okolicznościowe. Sygnały porozumiewawcze służą do przekazywania pozycji myśliwego, jego intencji oraz innych istotnych informacji, umożliwiając wspólne działanie i zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom. W ich skład wchodzą m.in. sygnał ostrzegawczy, zatrzymania, odstąpienia oraz zbliżenia się.

W kontekście komunikacji między myśliwymi, sygnały myśliwskie stanowią kluczowy element organizacji polowań oraz zarządzania zwierzyną łowną. Poprzez umożliwienie efektywnego współdziałania grupy, mają istotny wpływ na bezpieczeństwo zarówno myśliwych, jak i zwierząt.

Ponadto, sygnały myśliwskie mogą być wykorzystywane do oznaczania granic terytorialnych oraz wyznaczania stref bezpieczeństwa dla zwierzyny, co pomaga w kontrolowanym zarządzaniu populacją zwierząt łownych oraz zachowaniu równowagi ekosystemu leśnego.

Wśród okolicznościowych sygnałów myśliwskich znajdują się m.in. sygnały informujące o śmierci zwierzęcia, rozpoczęciu i zakończeniu polowania, czy też sygnały związane z określonymi etapami życia zwierzyny np. pokotem czy pobudką.

Ogółem rzecz biorąc, sygnały myśliwskie pełnią ważną rolę w regulacji działań myśliwych podczas polowania oraz w zarządzaniu populacją dzikiej zwierzyny. Ich odpowiednie stosowanie przyczynia się zarówno do bezpieczeństwa uczestników polowania, jak i ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sygnały myśliwskie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sznur

trop wilka lub lisa.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

solnik

inaczej lizawka.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.