Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sygnały myśliwskie

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz rozpoczęcie i zakończenie polowania, pokot, pobudka itp.

Sygnały porozumiewawcze służą do komunikacji między myśliwymi. Są to sygnały, które informują o pozycji myśliwego, jego intencjach i innych ważnych informacjach. Do najczęściej używanych sygnałów porozumiewawczych należą: sygnał ostrzegawczy, sygnał zatrzymania, sygnał do odstąpienia, sygnał do zbliżenia się i inne.

Sygnały myśliwskie są bardzo ważnym elementem polowania. Umożliwiają one myśliwym wspólne działanie i wspólną akcję. Dzięki nim można również uniknąć niebezpiecznych sytuacji na polowaniu. Sygnały te są również używane do oznaczania granic terytorialnych i wyznaczania stref bezpieczeństwa dla zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sygnały myśliwskie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

skrzek

głos sójki.

szpile

inaczej raciczki.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

solnik

inaczej lizawka.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).