Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szable

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

Szable to dolne kły samca dzika, stanowiące cenny element trofeum łowieckiego. Razem z górnymi klami, zwanych również fajkami, tworzą tzw. oręż, które stanowi prestiżowy symbol sukcesu w polowaniu na dzika. Proporcje i wielkość szabel są istotnymi kryteriami oceny trofeum podczas łowiectwa oraz konkursów myśliwskich. Ich długość i wygięcie są uważane za wskaźnik wieku i jakości dzika, co sprawia, że są one przedmiotem szczególnej uwagi ze strony myśliwych.

Szable pełnią także ważną rolę symboliczną w kulturze łowieckiej. Od wieków stanowią obiekt zainteresowania dla miłośników i kolekcjonerów sztuki myśliwskiej. Są one często wykorzystywane do ozdabiania broni białej oraz innych elementów wyposażenia łowieckiego. Ich wartość historyczna i artystyczna czyni z nich istotny element dla pasjonatów historii myślistwa.

Należy pamiętać, że polowanie na dzika regulowane jest prawem polskim, a zdobycie szabel wymaga spełnienia określonych warunków prawnych oraz etycznych. Osoby planujące polowanie muszą posiadać odpowiednie uprawnienia oraz przestrzegać uregulowań dotyczących ochrony dzikiej zwierzyny oraz jej naturalnego środowiska życia.

W kontekście tradycyjnej rzeźby lub ceramiki ludowej można także spotkać motyw szabli symbolizujący zwycięstwo w walce czy siłę. W kulturze ludowej kultywowanej na terenach wiejskich motyw szabel odnajduje swoje miejsce w obrzędach związanych z obroną, męstwem i siłą.

W świetle powyższych informacji szable mogą być rozumiane zarówno jako element trofeum łowieckiego, jak również manifestacja ważnych wartości kulturowych i estetycznych w kontekście tradycji myśliwskiej oraz folkloru wiejskiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szable w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.