Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlifowanie

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

Szlifowanie jest ostatnią zwrotką pieśni głuszca, która występuje po trzech poprzednich. W tym momencie ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału. Jest to bardzo ważny moment w łowieniu głuszców, ponieważ pozwala myśliwemu na zbliżenie się do ptaka na odpowiednią odległość.

Szlifowanie jest procesem, w którym ptak zmniejsza swoje tempo śpiewu i zaczyna powtarzać jedną lub kilka fraz. Głuszec wykonuje szlifowanie, aby zaznaczyć swoje terytorium i ostrzec inne ptaki przed niebezpieczeństwem. Jest to również sposób na okazanie swojego zadowolenia i radości.

Podczas szlifowania ptak staje się bardziej skupiony i nastawiony na słuchanie otoczenia, dlatego też myśliwi muszą być bardzo cicho, aby nie spłoszyć go. W tym momencie można podskoczyć do ptaka na odległość strzału. Jeśli myśliwy ma szczęście, może uda mu się trafić cel i upolować głuszca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlifowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

stawka

noga lisa lub borsuka.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)