Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlifowanie

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

Szlifowanie to czwarta i ostatnia zwrotka pieśni głuszca, która występuje po trzech poprzednich. W tym momencie ptak zaczyna zmniejszać tempo śpiewu i powtarzać jedną lub kilka fraz, co oznacza, że jest bardziej skupiony i nastawiony na słuchanie otoczenia. Jest to bardzo istotny moment w łowieniu głuszców, ponieważ pozwala myśliwemu zbliżyć się do ptaka na odpowiednią odległość strzału. Szlifowanie jest sposobem, w jakim głuszec oznacza swoje terytorium oraz ostrzega inne ptaki przed niebezpieczeństwem. Ponadto może to być również wyrazem zadowolenia i radości ptaka.

W trakcie szlifowania ptak staje się bardziej skoncentrowany i podatny na działanie otoczenia, dlatego myśliwi muszą zachować maksymalną ciszę, aby nie spłoszyć go. Ten moment daje łowcy okazję do podskoczenia do ptaka na odległość możliwego oddania strzału. Jeśli sytuacja potoczy się pomyślnie, myśliwy może zyskać szansę na trafienie celu i upolowanie głuszca. Dlatego też umiejętność rozpoznania szlifowania oraz odpowiednia reakcja są kluczowe dla sukcesu podczas polowania na te ptaki.

Szlifowanie jest więc nie tylko sposobem komunikacji i zachowaniem dla głuszca, ale także ważnym momentem dla myśliwego podczas polowania. To czas intensywnej uwagi i czujności, zarówno dla ptaka jak i dla łowcy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlifowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

sadowisko

inaczej tokowisko.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

strzyże

wąsy zająca.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

siuta

inaczej koza.