Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelba

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

Strzelba jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów broni myśliwskiej. Jest to broń śrutowa, która wykorzystuje amunicję śrutową, taką jak kulki lub strzały. Strzelba może być używana do polowania na różnego rodzaju zwierzęta, w tym ptaki, dziki i inne zwierzęta. Strzelby są dostępne w różnych rozmiarach i kalibrach, a także w różnych stylach i konfiguracjach.

Strzelby są dostępne w dwóch głównych typach: strzelbach otwartych i strzelbach zamkniętych. Strzelby otwarte są często używane do polowania na ptaki lub inne małe zwierzęta. Są one zazwyczaj lżejsze i mają mniejszy kaliber niż strzelby zamknięte. Strzelby otwarte mają też mniejszy magazynek, co oznacza, że trzeba często je przeładowywać. Strzelby zamknięte są często używane do polowania na większe zwierzyny, takie jak dziki czy jelenie. Są one cięższe i maja większy kaliber niż strzelby otwarte, a także większy magazynek, co oznacza, że można je przeładować mniej często.

Strzelby są również dostępne w różnych stylach i konfiguracjach. Najpopularniejsze style to single shot (strzał pojedynczy), double barrel (podwójny baryłek) oraz pump action (działanie pompujace). Każdy styl ma swoje wady i zalety, więc należy dokładnie przemyśleć swoje potrzeby przed wyborem odpowiedniego stylu strzelby.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)