Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelba

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

Strzelba jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów broni myśliwskiej. Jest to broń śrutowa, która wykorzystuje amunicję śrutową, taką jak kulki lub strzały. Strzelba może być używana do polowania na różnego rodzaju zwierzęta, w tym ptaki, dziki i inne zwierzęta. Strzelby są dostępne w różnych rozmiarach i kalibrach, a także w różnych stylach i konfiguracjach.

Strzelby są dostępne w dwóch głównych typach: strzelbach otwartych i strzelbach zamkniętych. Strzelby otwarte są często używane do polowania na ptaki lub inne małe zwierzęta. Są one zazwyczaj lżejsze i mają mniejszy kaliber niż strzelby zamknięte. Strzelby otwarte mają też mniejszy magazynek, co oznacza, że trzeba często je przeładowywać. Strzelby zamknięte są często używane do polowania na większe zwierzyny, takie jak dziki czy jelenie. Są one cięższe i maja większy kaliber niż strzelby otwarte, a także większy magazynek, co oznacza, że można je przeładować mniej często.

Strzelby są również dostępne w różnych stylach i konfiguracjach. Najpopularniejsze style to single shot (strzał pojedynczy), double barrel (podwójny baryłek) oraz pump action (działanie pompujace). Każdy styl ma swoje wady i zalety, więc należy dokładnie przemyśleć swoje potrzeby przed wyborem odpowiedniego stylu strzelby.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.