Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelnica myśliwska

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i rogacza.

Strzelnica myśliwska to specjalnie przygotowane miejsce przeznaczone do organizowania zawodów w strzelaniu myśliwskim. Składa się z kilku istotnych elementów, niezbędnych do przeprowadzenia konkurencji strzeleckich. Centralnym punktem strzelnicy jest strzelnica rzutkowa, wyposażona w osie myśliwskie, kręgi myśliwskie oraz tarcze bażantów. Oś myśliwska stanowi długą linię, na której rozmieszczone są tarcze dla zawodników. Krąg myśliwski to okrąg o średnicy około 10 metrów, w którym umieszczone są kolejne cele strzeleckie. Najtrudniejszym celem do trafienia jest bażant umieszczony na środku osi myśliwskiej.

Ponadto, na strzelnicy myśliwskiej znajdują się również osie służące do strzelania zająca, dzika i rogacza. Zając uważany jest za najprostszy cel, a rogacz za najtrudniejszy. Dzik natomiast jest traktowany jako cel pośredni pomiędzy nimi. Każda oś posiada swoje charakterystyczne tarcze oraz odległości do celu. Różne rodzaje broni wymagają specyficznych odległości i typów amunicji przy strzelaniu na poszczególnych osiach.

Warto również wspomnieć, że podczas zawodów odbywających się na strzelnicy myśliwskiej obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa oraz regulaminy dotyczące postępowania i oceniania wyników uczestników. Strzelnice tego typu są miejscem spotkań i rywalizacji dla miłośników polowania oraz doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności strzeleckich w realistycznych warunkach terrainowych.

Podsumowując, strzelnica myśliwska to nie tylko miejsce organizacji zawodów w strzelaniu myśliwskim, ale także specjalistyczna infrastruktura zapewniająca odpowiednie warunki dla rywalizacji myśliwskiej oraz szlifowania umiejętności w posługiwaniu się bronią palną.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelnica myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

skrom

tłuszcz zająca i królika.