Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelnica myśliwska

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i rogacza.

Strzelnica myśliwska to miejsce, w którym odbywają się zawody w strzelaniu myśliwskim. Składa się ona z kilku elementów, które są niezbędne do przeprowadzenia zawodów. Najważniejszym elementem jest strzelnica rzutkowa, która składa się z osi myśliwskiej, kręgu myśliwskiego i bażanta. Oś myśliwska to długa linia, na której ustawione są tarcze do strzelania. Krąg myśliwski to okrąg o średnicy ok. 10 metrów, w którym umieszczone są tarcze do strzelania. Bażant to specjalna tarcza, która jest ustawiona na środku osi myśliwskiej i jest uważana za najtrudniejszą do trafienia. Strzelnica myśliwska posiada również osi do strzelania zająca, dzika i rogacza. Zając jest uważany za najłatwiejszy cel do trafienia, a rogacz za najtrudniejszy. Dzik jest uważany za cel pośredni pomiędzy tymi dwoma. Każda oś ma swoje własne tarcze i odległości do celu, a każdy rodzaj broni ma swoje wymagania dotyczące odległości i typu amunicji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelnica myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

starka

samica ptaka wodząca młode.

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)