Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelnica myśliwska

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i rogacza.

Strzelnica myśliwska to miejsce, w którym odbywają się zawody w strzelaniu myśliwskim. Składa się ona z kilku elementów, które są niezbędne do przeprowadzenia zawodów. Najważniejszym elementem jest strzelnica rzutkowa, która składa się z osi myśliwskiej, kręgu myśliwskiego i bażanta. Oś myśliwska to długa linia, na której ustawione są tarcze do strzelania. Krąg myśliwski to okrąg o średnicy ok. 10 metrów, w którym umieszczone są tarcze do strzelania. Bażant to specjalna tarcza, która jest ustawiona na środku osi myśliwskiej i jest uważana za najtrudniejszą do trafienia. Strzelnica myśliwska posiada również osi do strzelania zająca, dzika i rogacza. Zając jest uważany za najłatwiejszy cel do trafienia, a rogacz za najtrudniejszy. Dzik jest uważany za cel pośredni pomiędzy tymi dwoma. Każda oś ma swoje własne tarcze i odległości do celu, a każdy rodzaj broni ma swoje wymagania dotyczące odległości i typu amunicji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelnica myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

solnik

inaczej lizawka.

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)