Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelnica myśliwska

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i rogacza.

Strzelnica myśliwska to specjalnie przygotowane miejsce przeznaczone do organizowania zawodów w strzelaniu myśliwskim. Składa się z kilku istotnych elementów, niezbędnych do przeprowadzenia konkurencji strzeleckich. Centralnym punktem strzelnicy jest strzelnica rzutkowa, wyposażona w osie myśliwskie, kręgi myśliwskie oraz tarcze bażantów. Oś myśliwska stanowi długą linię, na której rozmieszczone są tarcze dla zawodników. Krąg myśliwski to okrąg o średnicy około 10 metrów, w którym umieszczone są kolejne cele strzeleckie. Najtrudniejszym celem do trafienia jest bażant umieszczony na środku osi myśliwskiej.

Ponadto, na strzelnicy myśliwskiej znajdują się również osie służące do strzelania zająca, dzika i rogacza. Zając uważany jest za najprostszy cel, a rogacz za najtrudniejszy. Dzik natomiast jest traktowany jako cel pośredni pomiędzy nimi. Każda oś posiada swoje charakterystyczne tarcze oraz odległości do celu. Różne rodzaje broni wymagają specyficznych odległości i typów amunicji przy strzelaniu na poszczególnych osiach.

Warto również wspomnieć, że podczas zawodów odbywających się na strzelnicy myśliwskiej obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa oraz regulaminy dotyczące postępowania i oceniania wyników uczestników. Strzelnice tego typu są miejscem spotkań i rywalizacji dla miłośników polowania oraz doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności strzeleckich w realistycznych warunkach terrainowych.

Podsumowując, strzelnica myśliwska to nie tylko miejsce organizacji zawodów w strzelaniu myśliwskim, ale także specjalistyczna infrastruktura zapewniająca odpowiednie warunki dla rywalizacji myśliwskiej oraz szlifowania umiejętności w posługiwaniu się bronią palną.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelnica myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

sztuka

pojedynczy zwierz.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec