Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sagalasówka

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas London i Bałabanówka (opisana przez A. Mickiewicza w Panu Tadeuszu).

Sagalasówka to rodzaj broni myśliwskiej, która powstała w końcu XVIII wieku. Została wyprodukowana przez kowala-rusznikarza o imieniu Sagalas, pochodzącego z wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Broń ta była ozdobiona napisami: Se git se bon Sagalas London i Bałabanówka. Ten napis został opisany przez Aleksandra Mickiewicza w jego dziele Pan Tadeusz.

Sagalasówka składa się z lufy, która jest wykonana ze stali i ma długość około 70 cm. Lufa jest zakończona metalowymi szczękami, które są używane do mocowania broni do ramienia myśliwego. Broń ta posiada również drewniany trzon, który jest ozdobiony metalowymi elementami i ma długość około 60 cm. Na trzonie znajduje się również metalowa szyna, na której można umieścić dodatkowe akcesoria takie jak lornetka czy celownik.

Sagalasówka była bardzo popularną bronią myśliwską w XIX wieku. Była lekka i łatwa w obsłudze, a jej niewielkie rozmiary sprawiały, że była idealna do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta. Broń ta była również bardzo trwała i odporna na warunki atmosferyczne, co czyni ją idealną do polowań w trudnych warunkach pogodowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sagalasówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

stawka

noga lisa lub borsuka.

spłonka

część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)