Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strój myśliwski

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz kordelas;
2) ubiór myśliwego podczas polowań.

Strój myśliwski jest oficjalnym ubiorem członka Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ). Składa się on z kurtki, spodni, kamizelki, krawata lub muszki, butów i czapki. Kurtka jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej kolor może być odpowiednio dobrany do okoliczności. Spodnie są zazwyczaj wykonane z grubej bawełny lub tworzywa sztucznego i mają kieszenie na narzędzia myśliwskie. Kamizelka jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry i ma dużo kieszeni na narzędzia myśliwskie. Krawat lub muszka są noszone w celu podkreślenia stroju. Buty powinny być wygodne i wytrzymałe, aby umożliwić swobodne poruszanie się po polu. Czapka jest noszona w celu ochrony przed słońcem i deszczem.

Do stroju myśliwskiego należy również nosić odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz kordelas. Odznaczenia łowieckie to specjalne odznaki przyznawane przez PZŁ członkom za długoletnią służbę lub inne osiągnięcia. Sznur ozdobny jest noszony tylko przez oficjalnych członków PZŁ i ma symbolizować ich przywiązanie do tradycji łowiectwa. Kordelas to specjalna tasiemka, która jest noszona na lewej stronie piersi i ma symbolizować więzi między myśliwymi.

Strój myśliwski jest również noszony podczas polowań. W tym przypadku ubiór powinien być dostosowany do warunków pogodowych i miejsca polowania. Kurtka powinna być wykonana z materiału odpornego na wilgoć i mrozy, a spodnie powinny mieć dodatkowe kieszenie na narzędzia myśliwskie. Buty powinny być wygodne i wytrzymałe, aby umożliwić swobodne poruszanie się po polu. Dodatkowe elementy stroju mogą obejmować rękawiczki, chusteczek lub chustek do noszenia narzędzi myśliwskich oraz okulary ochronne przed promieniami UV.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strój myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.

szczwać

polować z chartami.

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

strzyże

wąsy zająca.

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)