Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strój myśliwski

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz kordelas;
2) ubiór myśliwego podczas polowań.

Strój myśliwski to oficjalny ubiór członka Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) oraz ubiór noszony podczas polowań. Składa się z kurtki, spodni, kamizelki, krawata lub muszki, butów i czapki. Kurtka jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej kolor może być dostosowany do okoliczności. Spodnie są najczęściej zrobione z grubej bawełny lub tworzywa sztucznego i mają kieszenie na narzędzia myśliwskie. Kamizelka z kolei posiada liczne kieszenie na narzędzia myśliwskie oraz jest wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry.

Do stroju myśliwskiego należy również nosić odznaczenia łowieckie oraz specjalne ozdoby takie jak sznur ozdobny (z prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz kordelas. Odznaczenia łowieckie to specjalne odznaki przyznawane przez PZŁ członkom za długoletnią służbę lub inne osiągnięcia. Sznur ozdobny symbolizuje przywiązanie do tradycji łowiectwa i jest noszony tylko przez oficjalnych członków PZŁ, natomiast kordelas to tasiemka noszona na lewej stronie piersi, symbolizująca więzi między myśliwymi.

Podczas polowań strój myśliwski musi być dostosowany do warunków pogodowych i miejsca polowania. Kurtka powinna być wykonana z materiału odpornego na wilgoć i mrozy, a spodnie powinny mieć dodatkowe kieszenie na narzędzia myśliwskie. Buty winny być wygodne i wytrzymałe dla swobodnego poruszania się po polu, a dodatkowe elementy garderoby mogą obejmować rękawiczki, chusteczki lub chusty do noszenia narzędzi myśliwskich oraz okulary ochronne przed promieniami UV.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strój myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

stożek przejściowy

krótki odcinek przewodu lufy za komorą nabojową o zwężającej się średnicy.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

szczwać

polować z chartami.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

strugi

przednie siekacze zająca i królika.