Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sadowisko

sadowisko

inaczej tokowisko.

Sadowisko, inaczej tokowisko, to teren, na którym ptaki odbywają swoje toki godowe. Jest to miejsce, do którego ptaki przybywają co roku w okresie godowym w celu parowania się i wybierania partnera. Sadowiska są zazwyczaj umiejscowione w pobliżu śródleśnych jezior lub stawów, gdzie ptaki mogą znaleźć odpowiednie warunki do życia i rozmnażania się. Stanowią one istotne miejsce obserwacji i polowań dla łowców, umożliwiając im monitorowanie populacji ptaków oraz określanie ich wieku i stanu cywilizacyjnego. Sadowiska pełnią również ważną rolę w ochronie populacji ptaków, służąc jako miejsce do parowania się oraz hodowli i ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sadowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

sęk

wyrostek na łopacie daniela i łosia.

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

sznury

inaczej fladry.