Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sak

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

Sak to dawny rodzaj sieci używanej do łapania ptaków, stosowany głównie w starożytnym Egipcie i Grecji. Konstrukcja saku polegała na użyciu grubych, mocnych nici rozciągniętych między dwoma punktami, co umożliwiało łapanie ptaków. W starożytności saki były wykorzystywane zarówno do pozyskiwania pożywienia, jak i jako składniki ofiar składanych bogom. Ponadto, saki były także używane przez myśliwych do polowania na ptaki zarówno w celach spożywczych, jak i dla sportu.

Oprócz polowań i ofiar religijnych, saki miały również inne zastosowania praktyczne. Były wykorzystywane do ochrony upraw przed szkodnikami i ptactwem oraz ułatwiały ochronę ludzi przed dzikimi zwierzętami takimi jak wilki czy niedźwiedzie. Ich wszechstronność sprawiała, że stanowiły istotny element życia codziennego ludzi w owym czasie, zarówno z punktu widzenia zdobycia pożywienia, jak i zapewnienia bezpieczeństwa.

Wspomniane zastosowania saku odzwierciedlają jego znaczenie jako narzędzia o wielofunkcyjnym charakterze, które wpisywało się w szeroko pojęty kontekst łowiecki oraz codzienność społeczności starożytnych cywilizacji. Jego rola nie ograniczała się jedynie do polowania czy też kultu religijnego – sak pełnił istotną rolę zarówno w aspekcie praktycznym, jak i symbolicznym życia ówczesnych społeczności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.