Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sak

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

Sak to dawny rodzaj sieci używanej do łapania ptaków, stosowany głównie w starożytnym Egipcie i Grecji. Konstrukcja saku polegała na użyciu grubych, mocnych nici rozciągniętych między dwoma punktami, co umożliwiało łapanie ptaków. W starożytności saki były wykorzystywane zarówno do pozyskiwania pożywienia, jak i jako składniki ofiar składanych bogom. Ponadto, saki były także używane przez myśliwych do polowania na ptaki zarówno w celach spożywczych, jak i dla sportu.

Oprócz polowań i ofiar religijnych, saki miały również inne zastosowania praktyczne. Były wykorzystywane do ochrony upraw przed szkodnikami i ptactwem oraz ułatwiały ochronę ludzi przed dzikimi zwierzętami takimi jak wilki czy niedźwiedzie. Ich wszechstronność sprawiała, że stanowiły istotny element życia codziennego ludzi w owym czasie, zarówno z punktu widzenia zdobycia pożywienia, jak i zapewnienia bezpieczeństwa.

Wspomniane zastosowania saku odzwierciedlają jego znaczenie jako narzędzia o wielofunkcyjnym charakterze, które wpisywało się w szeroko pojęty kontekst łowiecki oraz codzienność społeczności starożytnych cywilizacji. Jego rola nie ograniczała się jedynie do polowania czy też kultu religijnego – sak pełnił istotną rolę zarówno w aspekcie praktycznym, jak i symbolicznym życia ówczesnych społeczności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

samura

inaczej locha.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

skrom

tłuszcz zająca i królika.

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.