Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: słupkować

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

Słupkowanie - zachowanie charakterystyczne dla zająca i królika, polegające na tym, że zwierzę siada na swoich tylnych nogach (skokach), jednocześnie trzymając przednie nogi wyprostowane w powietrzu. Typowa reakcja obserwowana u tych gatunków w momencie zaniepokojenia lub zainteresowania czymś. Zwierzęta wykonują to zachowanie w celu lepszego obserwowania otoczenia lub reakcji na potencjalne zagrożenia. Postawa ta umożliwia im poprawę pola widzenia oraz słyszenie, co pozwala lepiej zareagować na bodźce zewnętrzne. Jest również wykorzystywane jako forma obrony przed drapieżnikami, choć stanie na tylnych nogach może sprawić, że zwierzęta staną się bardziej widoczne dla drapieżnika. Jego elastyczność umożliwia też szybką reakcję na ewentualne zagrożenie poprzez skok.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj słupkować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

starka

samica ptaka wodząca młode.

szpile

inaczej raciczki.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

samura

inaczej locha.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)