Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: słuchy

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

Słuchy to narząd zmysłu dzikich zwierząt, takich jak dziki, zające i króliki, pełniący kluczową rolę w ich przetrwaniu. Uszy tych zwierząt są wyjątkowo wrażliwe i umożliwiają im wykrywanie dźwięków o niskiej częstotliwości oraz ruchu na duże odległości. Dzięki temu są w stanie wczesnie wykryć potencjalne zagrożenia i unikać niebezpieczeństw. Słuchy pozwalają też zwierzętom wybierać najlepsze miejsca do ukrycia oraz reagować na sygnały strachu lub agresji innych zwierząt. Dla myśliwych, znajomość zachowań i funkcjonowania słuchów dzikich zwierząt jest istotna przy polowaniu, umożliwia bowiem śledzenie i lokalizację zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj słuchy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

sarnina

dziczyzna z sarny.