Definicja hasła: strąbić
- strąbić
zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.
Strąbić to działanie polegające na zwołaniu myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę przed polowaniem. Zwołanie to ma na celu skupienie myśliwych w jednym miejscu, gdzie mogą oni otrzymać niezbędne informacje dotyczące planu polowania, obszaru, na którym będzie ono prowadzone, oraz innych istotnych kwestii. Jest to również okazja do sprawdzenia sprzętu myśliwskiego oraz oceny stanu i rozkładu zwierzyny. Strąbienie może odbywać się zarówno przed polowaniem zbiorowym, jak i indywidualnym.
W praktyce myśliwskiej strąbienie jest istotnym elementem organizacji polowania, umożliwiającym koordynację działań wśród uczestników oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas polowania. Dzięki zwołaniu myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej można również uniknąć przypadkowego oddziaływania na zwierzynę przed rozpoczęciem polowania, co przyczynia się do zachowania zdyscyplinowanej i kontrolowanej atmosfery podczas zbiegowiska.
Strąbienie jest więc nie tylko praktycznym aspektem organizacji polowania, ale także odzwierciedleniem tradycji i etyki myśliwskiej. Wspólne przygotowanie się do polowania poprzez zwołanie za pomocą trąbki stwarza okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji nad strategią polowania oraz kultywacji wspólnoty myśliwskiej. Dzięki strąbieniu myśliwi mogą także wyrazić swoje zaangażowanie w kulturę łowiecką poprzez aktywny udział w uroczystym rytuale przygotowującym do polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strąbić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- szyć
strzelać raz za razem.
- szczeć
uwłosienie ciała dzików.
- strzykacz
rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.
- świstun, świstun (Anas penelope L.)
ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)
- selekcja zwierzyny
1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)
- selekcjoner
myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.
- szyjka
węższa część łoża służąca za uchwyt broni.
- spłonka
część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)
- skupienie pocisków
odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).
- szczypce
dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.