Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strąbić

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

Strąbić to działanie polegające na zwołaniu myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę przed polowaniem. Zwołanie to ma na celu skupienie myśliwych w jednym miejscu, gdzie mogą oni otrzymać niezbędne informacje dotyczące planu polowania, obszaru, na którym będzie ono prowadzone, oraz innych istotnych kwestii. Jest to również okazja do sprawdzenia sprzętu myśliwskiego oraz oceny stanu i rozkładu zwierzyny. Strąbienie może odbywać się zarówno przed polowaniem zbiorowym, jak i indywidualnym.

W praktyce myśliwskiej strąbienie jest istotnym elementem organizacji polowania, umożliwiającym koordynację działań wśród uczestników oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas polowania. Dzięki zwołaniu myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej można również uniknąć przypadkowego oddziaływania na zwierzynę przed rozpoczęciem polowania, co przyczynia się do zachowania zdyscyplinowanej i kontrolowanej atmosfery podczas zbiegowiska.

Strąbienie jest więc nie tylko praktycznym aspektem organizacji polowania, ale także odzwierciedleniem tradycji i etyki myśliwskiej. Wspólne przygotowanie się do polowania poprzez zwołanie za pomocą trąbki stwarza okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji nad strategią polowania oraz kultywacji wspólnoty myśliwskiej. Dzięki strąbieniu myśliwi mogą także wyrazić swoje zaangażowanie w kulturę łowiecką poprzez aktywny udział w uroczystym rytuale przygotowującym do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strąbić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela