Definicja hasła: strąbić
- strąbić
zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.
Strąbić to działanie polegające na zwołaniu myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę przed polowaniem. Zwołanie to ma na celu skupienie myśliwych w jednym miejscu, gdzie mogą oni otrzymać niezbędne informacje dotyczące planu polowania, obszaru, na którym będzie ono prowadzone, oraz innych istotnych kwestii. Jest to również okazja do sprawdzenia sprzętu myśliwskiego oraz oceny stanu i rozkładu zwierzyny. Strąbienie może odbywać się zarówno przed polowaniem zbiorowym, jak i indywidualnym.
W praktyce myśliwskiej strąbienie jest istotnym elementem organizacji polowania, umożliwiającym koordynację działań wśród uczestników oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas polowania. Dzięki zwołaniu myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej można również uniknąć przypadkowego oddziaływania na zwierzynę przed rozpoczęciem polowania, co przyczynia się do zachowania zdyscyplinowanej i kontrolowanej atmosfery podczas zbiegowiska.
Strąbienie jest więc nie tylko praktycznym aspektem organizacji polowania, ale także odzwierciedleniem tradycji i etyki myśliwskiej. Wspólne przygotowanie się do polowania poprzez zwołanie za pomocą trąbki stwarza okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji nad strategią polowania oraz kultywacji wspólnoty myśliwskiej. Dzięki strąbieniu myśliwi mogą także wyrazić swoje zaangażowanie w kulturę łowiecką poprzez aktywny udział w uroczystym rytuale przygotowującym do polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strąbić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- siedlisko, siedlisko, ekotop
kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.
- strój myśliwski
1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)
- szarża
atak dzika na myśliwego, szczecina.
- strzała
pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)
- sęki
rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela
- świeca
pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.
- ściągać
o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.
- szlakować
staropolskie: tropić zwierzynę.
- skarmiać
zużywać paszę do karmienia zwierzyny.
- staśmienie wieńca
wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.