Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzyże

strzyże

wąsy zająca.

Strzyże to wąsy zająca, które są jego charakterystycznym elementem. Znajdują się one po bokach jego głowy i są zbudowane z grubych, czarnych włosów. Są one bardzo wrażliwe na dotyk i pomagają zajęczakowi wykrywać obecność drapieżników.

Włosy te są również używane do komunikacji między samcami i samicami. Strzyże są również używane do oceny stanu zdrowia zajęcy. Jeśli są one mocne i lśniące, oznacza to, że zając jest w dobrej kondycji. Jeśli natomiast są one matowe i łamliwe, może to oznaczać, że zając ma problemy ze zdrowiem.

Strzyże służą również do ochrony przed chłodem. Włosy te tworzą warstwę izolacyjną, która chroni zajęczaka przed utratą ciepła. Ponadto strzyże mogą być używane do wykrywania obecności innych zwierząt w okolicy. Włosy te reagują na ruch powietrza i mogą ostrzegać zajaca przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzyże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.