Definicja hasła: strzyże
- strzyże
wąsy zająca.
Strzyże to wąsy zająca, które są jego charakterystycznym elementem. Znajdują się one po bokach jego głowy i są zbudowane z grubych, czarnych włosów. Są one bardzo wrażliwe na dotyk i pomagają zajęczakowi wykrywać obecność drapieżników.
Włosy te są również używane do komunikacji między samcami i samicami. Strzyże są również używane do oceny stanu zdrowia zajęcy. Jeśli są one mocne i lśniące, oznacza to, że zając jest w dobrej kondycji. Jeśli natomiast są one matowe i łamliwe, może to oznaczać, że zając ma problemy ze zdrowiem.
Strzyże służą również do ochrony przed chłodem. Włosy te tworzą warstwę izolacyjną, która chroni zajęczaka przed utratą ciepła. Ponadto strzyże mogą być używane do wykrywania obecności innych zwierząt w okolicy. Włosy te reagują na ruch powietrza i mogą ostrzegać zajaca przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzyże w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- ssaki, ssaki (Mammalia)
najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)
- siekaniec
dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.
- słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)
ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)
- strzelony
o zwierzynie trafionej śmiertelnie.
- szuwary
zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.
- szyjka
węższa część łoża służąca za uchwyt broni.
- strzelnica myśliwska
miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)
- szczerbinka
część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.
- sokolarnia
miejsce hodowli ptaków łowczych.
- sokołowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.