Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzyże

strzyże

wąsy zająca.

Strzyże to wąsy zająca, które są jego charakterystycznym elementem. Znajdują się one po bokach jego głowy i są zbudowane z grubych, czarnych włosów. Są one bardzo wrażliwe na dotyk i pomagają zajęczakowi wykrywać obecność drapieżników.

Włosy te są również używane do komunikacji między samcami i samicami. Strzyże są również używane do oceny stanu zdrowia zajęcy. Jeśli są one mocne i lśniące, oznacza to, że zając jest w dobrej kondycji. Jeśli natomiast są one matowe i łamliwe, może to oznaczać, że zając ma problemy ze zdrowiem.

Strzyże służą również do ochrony przed chłodem. Włosy te tworzą warstwę izolacyjną, która chroni zajęczaka przed utratą ciepła. Ponadto strzyże mogą być używane do wykrywania obecności innych zwierząt w okolicy. Włosy te reagują na ruch powietrza i mogą ostrzegać zajaca przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzyże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

solnik

inaczej lizawka.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

skrom

tłuszcz zająca i królika.

sidło

pętla służąca kłusownikowi do łapania ptaków.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.