Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpilki

szpilki

inaczej igły.

Szpilki, inaczej igły, to rogowe igiełki wyrastające po bokach palców leśnych kuraków. Są to charakterystyczne elementy wyposażenia tych ptaków, które zanikają po sezonie godowym. Szpilki pełnią ważną funkcję w życiu leśnych kuraków, umożliwiając im poruszanie się po drzewach poprzez zwiększenie powierzchni chwytnej stopy oraz zapewniając stabilność podczas wspinaczki.

Leśne kuraki wykorzystują szpilki do wspinania się po pniach i gałęziach drzew, co jest niezbędne zarówno podczas poszukiwania pokarmu, jak i do obrony przed drapieżnikami. Szpilki są więc istotnym elementem adaptacyjnym tych ptaków do życia w lesie, pozwalając im skutecznie przemieszczać się w ich naturalnym środowisku.

Po sezonie godowym szpilki ulegają zanikowi, co wiąże się z przejściem leśnych kuraków w okres mniej intensywnej aktywności. Ten proces jest przykładem adaptacji organizmów do zmieniających się warunków środowiskowych oraz specyfiki ich trybu życia. Dzięki szpilkom leśne kuraki są doskonale przystosowane do etapowego wykorzystywania swoich anatomocznych cech w różnych fazach cyklu życiowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpilki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

szlifowanie, szlifowanie, czyhitanie, głucha pieśń

czwarta, ostatnia zwrotka pieśni głuszca; wówczas ptak głuchnie i można go podskoczyć na odległość strzału.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.