Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szpilki

szpilki

inaczej igły.

Szpilki, inaczej igły, to rogowe igiełki wyrastające po bokach palców leśnych kuraków. Są to charakterystyczne elementy wyposażenia tych ptaków, które zanikają po sezonie godowym. Szpilki pełnią ważną funkcję w życiu leśnych kuraków, umożliwiając im poruszanie się po drzewach poprzez zwiększenie powierzchni chwytnej stopy oraz zapewniając stabilność podczas wspinaczki.

Leśne kuraki wykorzystują szpilki do wspinania się po pniach i gałęziach drzew, co jest niezbędne zarówno podczas poszukiwania pokarmu, jak i do obrony przed drapieżnikami. Szpilki są więc istotnym elementem adaptacyjnym tych ptaków do życia w lesie, pozwalając im skutecznie przemieszczać się w ich naturalnym środowisku.

Po sezonie godowym szpilki ulegają zanikowi, co wiąże się z przejściem leśnych kuraków w okres mniej intensywnej aktywności. Ten proces jest przykładem adaptacji organizmów do zmieniających się warunków środowiskowych oraz specyfiki ich trybu życia. Dzięki szpilkom leśne kuraki są doskonale przystosowane do etapowego wykorzystywania swoich anatomocznych cech w różnych fazach cyklu życiowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szpilki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stopka

zakończenie kolby broni myśliwskiej.

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

spłonka

część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).