Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczenić się

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.

Szczenić się to określenie, które odnosi się do samic psów, wilków, lisów, borsuków i jenotów. Oznacza ono wydawanie na świat młodych zwierząt. Proces ten zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i zależy od gatunku. Przed porodem samica przygotowuje sobie legowisko, w którym będzie rodzić i wychowywać młode.

Poród może trwać od kilku godzin do kilku dni. W czasie porodu samica może wykazywać oznaki stresu i niepokoju, ale po urodzeniu młodych zazwyczaj szybko się uspokaja. Po porodzie samica opiekuje się swoimi młodymi i chroni je przed niebezpieczeństwami. Młode są karmione mlekiem matki przez pierwsze kilka tygodni życia, a następnie stopniowo przechodzą na dietę składającą się z mięsa i innych pokarmów.

Samice dbają o swoje młode przez okres dojrzewania, aż do momentu, w którym są gotowe do samodzielnego życia. W tym czasie samice uczą swoje młode polować i radzić sobie w środowisku naturalnym. Po osiągnięciu dorosłości młode opuszczają swoje rodzinne terytoria i rozpoczynają samodzielne życie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczenić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

sznury

inaczej fladry.

stawka

noga lisa lub borsuka.

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

strzyże

wąsy zająca.

skoki

nogi zająca.