Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczenić się

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.

Szczenić się - termin odnoszący się do samicy psa, wilka, lisa, borsuka i jenota, oznaczający wydawanie na świat młodych zwierząt. Proces ten zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i zależy od gatunku. Przed porodem samica przygotowuje sobie legowisko, w którym będzie rodzić i wychowywać młode. Poród może trwać od kilku godzin do kilku dni. W czasie porodu samica może wykazywać oznaki stresu i niepokoju, ale po urodzeniu młodych zazwyczaj szybko się uspokaja.

Po porodzie samica opiekuje się swoimi młodymi i chroni je przed niebezpieczeństwami. Młode są karmione mlekiem matki przez pierwsze kilka tygodni życia, a następnie stopniowo przechodzą na dietę składającą się z mięsa i innych pokarmów. Samice dbają o swoje młode przez okres dojrzewania, aż do momentu, w którym są gotowe do samodzielnego życia. W tym czasie samice uczą swoje młode polować i radzić sobie w środowisku naturalnym. Po osiągnięciu dorosłości młode opuszczają swoje rodzinne terytoria i rozpoczynają samodzielne życie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczenić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.