Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sadowić

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

Sadowienie ptaka łowczego na berle – umieszczanie wyszkolonego ptaka łowieckiego na specjalnej berle, zwanej sadowiskiem, w celu przygotowania do polowania. Sadowisko składa się z drewnianej lub metalowej ramy wyposażonej w siedzenia i uchwyty do trzymania ptaka. Ptak jest przywiązany do siedzenia za pomocą specjalnego paska lub linki, a cały proces ma na celu przygotowanie go do efektywnego polowania. Przed sadowieniem ptak musi być odpowiednio nakarmiony, nawodniony i przygotowany do lotu. Procedura ta jest ważnym elementem procesu łowieckiego i powinna być wykonywana zgodnie z określonymi standardami, zapewniającymi bezpieczeństwo oraz odpowiednie przygotowanie ptaka do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sadowić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

skrzek

głos sójki.

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.