Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stanowisko

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

Stanowisko łowieckie to miejsce, w którym myśliwy może oczekiwać spotkania ze zwierzyną. Stanowisko jest zazwyczaj wybierane w taki sposób, aby umożliwić myśliwemu obserwowanie i polowanie na zwierzynę. Stanowiska mogą być stałe lub tymczasowe. Stałe stanowiska są zazwyczaj budowane w miejscach, gdzie zwierzyna często się pojawia, takich jak łąki, lasy i pola. Tymczasowe stanowiska są czasami używane do polowań na dzikie ptaki lub inne dzikie zwierzęta.

Stanowisko powinno być wybrane w taki sposób, aby umożliwić myśliwemu skuteczne obserwowanie i polowanie na zwierzynę. Powinno ono być umieszczone w miejscu, które jest dobrze osłonięte przed wiatrem i słońcem oraz ma dobre widoki na okolicę. Stanowisko powinno być również umieszczone w odległości od innych myśliwych, aby uniknąć hałasu i ruchu, które mogłyby spłoszyć zwierzynę.

Stanowiska mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak kamizelki odblaskowe, kamery termiczne i noktowizory. Te elementy pomagają myśliwym lepiej obserwować i polować na zwierzynę. Mogą one również pomóc myśliwemu uniknąć niebezpieczeństwa podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

skrzek

głos sójki.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

szabas

przerwa w tokach cietrzewich podczas wschodu słońca. Stara legenda mówi, że ptaki czczą słońce, naukowego wyjaśnienia brak.

ślad

dawniej trop.