Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stanowisko

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

Stanowisko łowieckie to umiejscowione strategicznie miejsce, które służy myśliwemu do obserwacji i polowania na zwierzynę. Może być ono zarówno stałe, jak i tymczasowe, w zależności od typu zwierzyny i warunków terenowych. Stałe stanowiska są zazwyczaj budowane w rejonach, gdzie zwierzyna często się pojawia, takich jak łąki, lasy i pola. Natomiast tymczasowe stanowiska wykorzystuje się głównie podczas polowań na dzikie ptaki lub inne dzikie zwierzęta. Kluczowe jest umieszczenie stanowiska w sposób zapewniający myśliwemu skuteczne ukrycie oraz umożliwienie obserwacji otoczenia. Dodatkowo stanowiska mogą być wyposażone w różnego rodzaju elementy ułatwiające myśliwemu obserwowanie i polowanie, takie jak kamizelki odblaskowe, kamery termiczne czy noktowizory. Dzięki nim myśliwy może poprawić swoje szanse na sukces oraz uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw podczas polowania.

Stanowisko powinno być umieszczone w sposób minimalizujący ryzyko wystraszenia zwierzyny przez hałas czy ruch. Ważne jest także dobranie takiej lokalizacji, która pozwoli na pełne osłonięcie przed warunkami atmosferycznymi, jak wiatr czy słońce, a jednocześnie zapewniać dobre widoki na okolicę. Każdy szczegół dotyczący lokalizacji i wyposażenia stanowiska ma istotny wpływ na efektywność polowania. W związku z tym wybór odpowiedniego miejsca oraz dostosowanie go do okoliczności jest kluczowy dla sukcesu myśliwego.

Współcześnie stałe stanowiska są coraz częściej wyposażane w różnorodne technologiczne udogodnienia ułatwiające obserwację otoczenia oraz polowanie. Dzięki temu myśliwi mogą korzystać z zaawansowanych narzędzi wspomagających i zwiększających bezpieczeństwo podczas polowań. Każdy aspekt dotyczący wyboru i przygotowania stanowiska wymaga staranności oraz przestrzegania przepisów dotyczących bezpiecznego oraz etycznego postępowania podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby (...)

sadlisty

o zwierzynie obrośniętej tłuszczem.

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

śladować

dawniej tropić.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

skoki

nogi zająca.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)