Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stanowisko

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.

Stanowisko łowieckie to miejsce, w którym myśliwy może oczekiwać spotkania ze zwierzyną. Stanowisko jest zazwyczaj wybierane w taki sposób, aby umożliwić myśliwemu obserwowanie i polowanie na zwierzynę. Stanowiska mogą być stałe lub tymczasowe. Stałe stanowiska są zazwyczaj budowane w miejscach, gdzie zwierzyna często się pojawia, takich jak łąki, lasy i pola. Tymczasowe stanowiska są czasami używane do polowań na dzikie ptaki lub inne dzikie zwierzęta.

Stanowisko powinno być wybrane w taki sposób, aby umożliwić myśliwemu skuteczne obserwowanie i polowanie na zwierzynę. Powinno ono być umieszczone w miejscu, które jest dobrze osłonięte przed wiatrem i słońcem oraz ma dobre widoki na okolicę. Stanowisko powinno być również umieszczone w odległości od innych myśliwych, aby uniknąć hałasu i ruchu, które mogłyby spłoszyć zwierzynę.

Stanowiska mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak kamizelki odblaskowe, kamery termiczne i noktowizory. Te elementy pomagają myśliwym lepiej obserwować i polować na zwierzynę. Mogą one również pomóc myśliwemu uniknąć niebezpieczeństwa podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

szczwać

polować z chartami.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)