Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sroka

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, pisklętami, a nawet atakuje małe zające. Sroki wolno strzelać cały rok.

Sroka jest ptakiem o charakterystycznym, czarno-białym upierzeniu. Ma długi, czarny ogon i szare skrzydła. Jest to ptak z rodziny krukowatych, który może być spotykany w całej Europie. Sroki są bardzo aktywne i żyją w stadach.

Sroki są poważnymi szkodnikami w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna. Wiosną żywią się jajami, pisklętami i nawet atakują małe zające. Sroki są bardzo inteligentne i potrafią uczyć się nowych rzeczy. Potrafią też przystosować się do nowych środowisk i zmieniających się warunków.

Sroki można strzelać cały rok, ale należy pamiętać, że jest to ptak chroniony przez prawo łowieckie. Należy więc postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi polowań na te ptaki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sroka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.

ślad

dawniej trop.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.

sztuka

pojedynczy zwierz.

solnik

inaczej lizawka.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.

strugi

przednie siekacze zająca i królika.