Definicja hasła: sfora
- sfora
1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.
Sfora to rzemień służący do prowadzenia psów gończych. Jest to długi, elastyczny pasek wykonany z naturalnego lub sztucznego materiału, który jest przymocowany do obroży lub uprzęży psa. Sfora jest używana do prowadzenia psów gończych, aby zapobiec im ucieczki i umożliwić łowcom kontrolowanie ich ruchów. Może być również używana do wprowadzenia psów w stan gotowości do polowania.
Sfora może być również używana jako określenie na parę psów gończych. W tym przypadku sfora oznacza dwoje lub więcej psów, które są trzymane razem i służą do polowania. Sfora może składać się z jednego gatunku lub kilku różnych gatunków psów gończych, w zależności od tego, jakiego rodzaju zwierzyny polują łowcy.
Sfora może być również uważana za grupę psów gończych, które są trzymane przez jednego łowcę lub kilku łowców.
W przypadku polowania, szczególnie na dużą zwierzynę, taka sfora umożliwia wykazanie współpracy między poszczególnymi psami oraz ułatwia kontrolę nad nimi podczas polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sfora w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- szuwary
zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.
- składność broni
zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).
- szczenię
młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.
- sagalasówka
broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)
- strąbić
zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.
- szczenić się
o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.
- sygnały myśliwskie
umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)
- szczenna
o ciężarnej suce.
- strychulec
krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.
- ścinka
sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.