Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sfora

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

Sfora to rzemień służący do prowadzenia psów gończych. Jest to długi, elastyczny pasek wykonany z naturalnego lub sztucznego materiału, który jest przymocowany do obroży lub uprzęży psa. Sfora jest używana do prowadzenia psów gończych, aby zapobiec im ucieczki i umożliwić łowcom kontrolowanie ich ruchów. Może być również używana do wprowadzenia psów w stan gotowości do polowania.

Sfora może być również używana jako określenie na parę psów gończych. W tym przypadku sfora oznacza dwoje lub więcej psów, które są trzymane razem i służą do polowania. Sfora może składać się z jednego gatunku lub kilku różnych gatunków psów gończych, w zależności od tego, jakiego rodzaju zwierzyny polują łowcy.

Sfora może być również uważana za grupę psów gończych, które są trzymane przez jednego łowcę lub kilku łowców.

W przypadku polowania, szczególnie na dużą zwierzynę, taka sfora umożliwia wykazanie współpracy między poszczególnymi psami oraz ułatwia kontrolę nad nimi podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sfora w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

samura

inaczej locha.

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

setery

trzy rasy angielskich psów myśliwskich stosowanych do polowań na ptactwo, wywodzących się od angielskich wyżłów długowłosych: s. angielski (lawerak), średniej wielkości, o maści (...)