Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sfora

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

Sfora to rzemień służący do prowadzenia psów gończych. Jest to długi, elastyczny pasek wykonany z naturalnego lub sztucznego materiału, który jest przymocowany do obroży lub uprzęży psa. Sfora jest używana do prowadzenia psów gończych, aby zapobiec im ucieczki i umożliwić łowcom kontrolowanie ich ruchów. Może być również używana do wprowadzenia psów w stan gotowości do polowania.

Sfora może być również używana jako określenie na parę psów gończych. W tym przypadku sfora oznacza dwoje lub więcej psów, które są trzymane razem i służą do polowania. Sfora może składać się z jednego gatunku lub kilku różnych gatunków psów gończych, w zależności od tego, jakiego rodzaju zwierzyny polują łowcy.

Sfora może być również uważana za grupę psów gończych, które są trzymane przez jednego łowcę lub kilku łowców.

W przypadku polowania, szczególnie na dużą zwierzynę, taka sfora umożliwia wykazanie współpracy między poszczególnymi psami oraz ułatwia kontrolę nad nimi podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sfora w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

szczuć

gonić zwierzę chartami w polu.

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.