Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczwać

szczwać

polować z chartami.

Szczwać to rodzaj polowania, w którym używa się chartów. Charty są to psy, które są specjalnie wyszkolone do polowania na zwierzynę. Służą one do wyprowadzenia zwierzyny z jej kryjówki i przytrzymania jej w miejscu, aby myśliwi mogli ją łatwo zastrzelić. Charty są również wykorzystywane do tropienia i śledzenia zwierzyny, aby myśliwi mogli ją łatwo znaleźć.

Chartami można polować na różne rodzaje zwierzyny, takie jak dziki, jelenie, lisy i inne. Aby skutecznie polować z chartami, musisz mieć odpowiednio wyszkolone psy. Psy muszą być odpowiednio wyszkolone do tropienia i śledzenia zwierzyny oraz do przytrzymywania jej w miejscu. Musisz również mieć odpowiedni sprzęt do polowania, taki jak karabiny lub strzelby.

Polowanie z chartami może być bardzo ekscytujące i satysfakcjonujące. Możesz cieszyć się widokiem swoich psów pracujących razem, aby doprowadzić Cię do upragnionej zdobyczy. Jest to również doskonała okazja do nauczenia się więcej o łowiectwie i poznania nowych technik polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczwać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

śladować

dawniej tropić.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

szesnastka

myśliwska broń śrutowa kal. 16.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.