Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczwać

szczwać

polować z chartami.

Szczwać to rodzaj polowania, w którym używa się chartów, czyli specjalnie wyszkolonych psów łownych, do tropienia i pochwycenia zwierzyny. Głównym celem tego typu polowania jest wykorzystanie umiejętności węchu i szybkości chartów do wyprowadzenia zdobyczy z kryjówki oraz przytrzymania jej w miejscu, aby myśliwi mogli ją łatwo zastrzelić. Charty są również wykorzystywane do tropienia i śledzenia zwierzyny, aby myśliwi mogli ją łatwo znaleźć. Polowanie z chartami może odbywać się na różne rodzaje zwierzyny, takie jak dziki, jelenie, lisy i inne gatunki.

Aby skutecznie przeprowadzić polowanie z chartami, konieczne jest posiadanie odpowiednio wyszkolonych psów. Psy muszą być profesjonalnie przeszkolone do tropienia i śledzenia zwierzyny oraz do przytrzymywania jej w miejscu. Oprócz wyszkolonych chartów ważne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu takiego jak karabiny lub strzelby oraz umiejętności prowadzenia polowania. Polowanie z chartami może dostarczyć nie tylko emocji i ekscytacji związanych z polowaniem, ale również stanowi doskonałą okazję do nauki o zachowaniu dzikich zwierząt oraz poznania nowych technik polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczwać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)