Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczwać

szczwać

polować z chartami.

Szczwać to rodzaj polowania, w którym używa się chartów, czyli specjalnie wyszkolonych psów łownych, do tropienia i pochwycenia zwierzyny. Głównym celem tego typu polowania jest wykorzystanie umiejętności węchu i szybkości chartów do wyprowadzenia zdobyczy z kryjówki oraz przytrzymania jej w miejscu, aby myśliwi mogli ją łatwo zastrzelić. Charty są również wykorzystywane do tropienia i śledzenia zwierzyny, aby myśliwi mogli ją łatwo znaleźć. Polowanie z chartami może odbywać się na różne rodzaje zwierzyny, takie jak dziki, jelenie, lisy i inne gatunki.

Aby skutecznie przeprowadzić polowanie z chartami, konieczne jest posiadanie odpowiednio wyszkolonych psów. Psy muszą być profesjonalnie przeszkolone do tropienia i śledzenia zwierzyny oraz do przytrzymywania jej w miejscu. Oprócz wyszkolonych chartów ważne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu takiego jak karabiny lub strzelby oraz umiejętności prowadzenia polowania. Polowanie z chartami może dostarczyć nie tylko emocji i ekscytacji związanych z polowaniem, ale również stanowi doskonałą okazję do nauki o zachowaniu dzikich zwierząt oraz poznania nowych technik polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczwać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

sznur

trop wilka lub lisa.

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

szczek

głos wydawany przez psy, lisy i sarny.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

skolenie

głos wydalany przez lisa.