Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sztych

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

Sztych - termin stosowany w łowiectwie, oznaczający sytuację, w której zwierzyna podąża wprost na stanowisko myśliwego. Jest to jedna z najbardziej pożądanych sytuacji dla myśliwego, ponieważ umożliwia bezpieczne i skuteczne polowanie. Zwierzyna kieruje się w stronę stanowiska myśliwego, co eliminuje konieczność ruszania się czy namierzania jej. W takiej sytuacji myśliwy może spokojnie obserwować zwierzę i czekać na odpowiedni moment do oddania strzału. Dodatkowo pozwala to na dokładną ocenę wielkości i jakości zwierzyny oraz ocenę, czy jest ona godna polowania. Gdy zwierzyna podąża na sztych, myśliwy ma możliwość precyzyjnego oddania strzału i upolowania zwierzęcia. Ta korzystna sytuacja pozwala na selektywne polowanie, a myśliwy może wybrać tylko te zwierzęta, które spełniają określone kryteria. Sztych daje więc myśliwemu pewność co do trafienia oraz jakości polowanego zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sól

bardzo ważny składnik zimowego dokarmiania zwierzyny; najlepiej podawać w lizawkach zmieszaną z gliną lub sól kamienną.

spłonka

część naboju myśliwskiego, w której znajduje się materiał wybuchowy (w nowoczesnych spłonkach Poloxid, Sinoxid, DWH, Gevelotsiroxid - antykorozyjne masy inicjujące) służący do zapalenia (...)

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

śladować

dawniej tropić.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

szczuć

gonić zwierzę chartami w polu.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

siedlisko, siedlisko, ekotop

kompleks czynników glebowych, wodnych i klimatycznych, tworzących warunki bytowania określonej roślinności i związanego z nią świata zwierzęcego.