Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sztych

sztych

iść na sztych: o zwierzynie idącej wprost na stanowisko myśliwego.

Sztych to termin używany w łowiectwie, który oznacza zwierzynę idącą wprost na stanowisko myśliwego. Jest to jedna z najbardziej pożądanych sytuacji dla myśliwego, ponieważ daje mu szansę na bezpieczne i skuteczne polowanie. Zwierzyna idzie wprost na stanowisko myśliwego, co oznacza, że myśliwy nie musi się ruszać ani próbować jej namierzyć.

Gdy zwierzyna idzie na sztych, myśliwy może ją obserwować i czekać na odpowiedni moment do oddania strzału. W tym czasie może on również ocenić wielkość i jakość zwierzyny oraz określić, czy jest ona godna polowania. Jeśli tak, myśliwy może oddać strzał i upolować zwierzynę.

Sztych to bardzo pożądana sytuacja dla myśliwego, ponieważ daje mu szanse na bezpieczne i skuteczne polowanie. Myśliwy może obserwować zwierzynę i ocenić jej jakość przed oddaniem strzału. Dzięki temu może on upolować tylko te zwierzęta, które są godne polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

sokoły, sokoły (Falkonidae)

rodzina ptaków drapieżnych, z których trzy gatunki używano w sokolnictwie: sokół wędrowny, raróg oraz kobuz.

strażnik łowiecki

pracownik łowiecki (etatowy lub społeczny) sprawujący obowiązki wchodzące w zakres ochrony łowiska. Do obowiązków strażnika należy m.in. pilnowanie łowiska przed kłusownikami, (...)

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

słupkować

o zającu i króliku: siadać na tylnych nogach (skokach).

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)