Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sterówki

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

Sterówki to długie pióra osadzone wachlarzowo w okolicach ogona ptaków. Są zazwyczaj bardzo długie i posiadają szerokie końce. W czasie lotu ptaka, sterówki rozpostarte tworzą płat sterowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności lotu ptaka oraz umożliwiają skręcanie i manewrowanie w powietrzu. Ponadto, sterówki są wykorzystywane do wykrywania przeciwników lub innych obiektów w powietrzu. Dzięki nim, ptaki mogą unikać niebezpieczeństwa lub zmieniać kierunek lotu, aby ominąć przeszkodę.

Ponadto, sterówki pełnią również funkcję komunikacyjną między ptakami. Ptaki mogą wysyłać sygnały ostrzegawcze lub informacyjne do innych ptaków, wykorzystując swoje sterówki. Dzięki temu mogą ostrzegać przed nadchodzącym niebezpieczeństwem lub informować o lokalizacji żerowiska.

Ważną właściwością sterówek jest ich wpływ na aerodynamikę i stabilność lotu ptaka. Poprzez kontroliowanie pozycji i ruchów sterówek, ptak może regulować swój tor lotu oraz utrzymywać równowagę podczas lotu. Dzięki temu zdolność manewrowania i utrzymania dwuosobowości w powietrzu jest zwiększona.

Należy także zaznaczyć, że kształt i wielkość sterówek może się znacząco różnić w zależności od gatunku i charakterystyki lotu danego ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sterówki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

skolenie

głos wydalany przez lisa.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.