Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sterówki

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

Sterówki to długie pióra osadzone wachlarzowo w okolicach ogona ptaków. Są zazwyczaj bardzo długie i posiadają szerokie końce. W czasie lotu ptaka, sterówki rozpostarte tworzą płat sterowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności lotu ptaka oraz umożliwiają skręcanie i manewrowanie w powietrzu. Ponadto, sterówki są wykorzystywane do wykrywania przeciwników lub innych obiektów w powietrzu. Dzięki nim, ptaki mogą unikać niebezpieczeństwa lub zmieniać kierunek lotu, aby ominąć przeszkodę.

Ponadto, sterówki pełnią również funkcję komunikacyjną między ptakami. Ptaki mogą wysyłać sygnały ostrzegawcze lub informacyjne do innych ptaków, wykorzystując swoje sterówki. Dzięki temu mogą ostrzegać przed nadchodzącym niebezpieczeństwem lub informować o lokalizacji żerowiska.

Ważną właściwością sterówek jest ich wpływ na aerodynamikę i stabilność lotu ptaka. Poprzez kontroliowanie pozycji i ruchów sterówek, ptak może regulować swój tor lotu oraz utrzymywać równowagę podczas lotu. Dzięki temu zdolność manewrowania i utrzymania dwuosobowości w powietrzu jest zwiększona.

Należy także zaznaczyć, że kształt i wielkość sterówek może się znacząco różnić w zależności od gatunku i charakterystyki lotu danego ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sterówki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

starka

samica ptaka wodząca młode.

szczypce

dawniej kleszcze używane do łapania borsuków żywcem.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

smuż

skóra z zająca i królika.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

świadectwo pochodzenia zwierzyny

druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.