Definicja hasła: szczwacz
- szczwacz
członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.
Szczwacz to dawna służba łowiecka, która istniała w czasach feudalnych. Był to zawód, który wykonywali ludzie zajmujący się układaniem chartów i ogarów. Charty były to specjalne sieci, które używano do polowań na ptaki. Ogary natomiast były to specjalne psy, które służyły do polowania na dzikie zwierzęta. Szczwacz miał obowiązek przygotowania chartów i ogarów do polowań. Musiał także nauczyć psy jak należy polować i jak współpracować z myśliwymi.
Szczwacz musiał także wiedzieć jak należy przygotować odpowiednie narzędzia do polowania, takie jak łuki, strzały i inne narzędzia łowieckie. Musiał również wiedzieć jak należy przygotować odpowiedni sprzęt do transportu zdobyczy oraz jak należy przechowywać i przygotowywać mięso po zakończeniu polowania.
Szczwacze byli bardzo cenieni w społeczeństwach feudalnych ze względu na ich umiejętności i wiedzę dotyczącą polowań. Ich usługi były bardzo cenione i często pobierali opłaty za swoje usługi. Wielu szlachciców i arystokratów miało swoich szczwaczy, którzy pomagali im w organizacji polowań.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczwacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- sęk
wyrostek na łopacie daniela i łosia.
- stękać
o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).
- sprężyna powrotna
mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.
- sietnik
w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.
- sak
dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.
- szczeć
uwłosienie ciała dzików.
- strzyc
1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.
- sygnały myśliwskie
umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)
- szpicak
samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.
- sierść
uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.