Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szkodnik

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

Szkodniki to zwierzęta, które wyrządzają szkody w łowisku. Mogą to być zarówno drapieżniki, jak i zwierzęta żywiące się roślinami. Szkodniki mogą powodować znaczne straty w populacji ryb oraz innych zwierząt wodnych, a także w siedlisku ich środowiska naturalnego. Drapieżniki takie jak lisy, wilki, czy niedźwiedzie, stanowią zagrożenie dla liczby ryb i innych zwierząt wodnych na terenie łowiska, poprzez ich pożeranie. Zwierzęta żywiące się roślinami, jak konie, łanie czy dziki, są zdolne do znacznego uszkadzania roślinności w okolicach łowiska, co negatywnie wpływa na populację ryb.

Kontrola populacji szkodników może być trudna ze względu na ich nieprzewidywalne zachowanie oraz zdolność do szybkiego namnażania się. W przypadku drapieżników stosuje się metody ograniczające ich liczebność, jak np. odstrzał, jednak po jego zastosowaniu mogą pojawić się nowe szkodniki. Zwierzęta żywiące się roślinami można powstrzymać poprzez budowę płotów lub zastosowanie innych metod ochrony roślinności.

Aby zapobiec szkodom wyrządzanym przez szkodniki, istotne jest regularne monitorowanie populacji ryb i innych zwierząt wodnych oraz dokonywanie okresowych kontroli obecności szkodników na obszarze łowiska. Wczesne wykrycie szkodników umożliwia podjęcie odpowiednich działań mających na celu eliminację bądź ograniczenie ich liczebności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szkodnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.