Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szkodnik

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

Szkodniki to zwierzęta, które wyrządzają szkody w łowisku. Mogą to być zarówno drapieżniki, jak i zwierzęta żywiące się roślinami. Szkodniki mogą powodować znaczne straty w populacji ryb oraz innych zwierząt wodnych, a także w siedlisku ich środowiska naturalnego. Drapieżniki takie jak lisy, wilki, czy niedźwiedzie, stanowią zagrożenie dla liczby ryb i innych zwierząt wodnych na terenie łowiska, poprzez ich pożeranie. Zwierzęta żywiące się roślinami, jak konie, łanie czy dziki, są zdolne do znacznego uszkadzania roślinności w okolicach łowiska, co negatywnie wpływa na populację ryb.

Kontrola populacji szkodników może być trudna ze względu na ich nieprzewidywalne zachowanie oraz zdolność do szybkiego namnażania się. W przypadku drapieżników stosuje się metody ograniczające ich liczebność, jak np. odstrzał, jednak po jego zastosowaniu mogą pojawić się nowe szkodniki. Zwierzęta żywiące się roślinami można powstrzymać poprzez budowę płotów lub zastosowanie innych metod ochrony roślinności.

Aby zapobiec szkodom wyrządzanym przez szkodniki, istotne jest regularne monitorowanie populacji ryb i innych zwierząt wodnych oraz dokonywanie okresowych kontroli obecności szkodników na obszarze łowiska. Wczesne wykrycie szkodników umożliwia podjęcie odpowiednich działań mających na celu eliminację bądź ograniczenie ich liczebności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szkodnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sylwetka

obrys zwierza lub ptaka, pozwalający na określenie jego przynależności gatunkowej.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

skoki

nogi zająca.

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)