Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: spuścić

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

Spuścić – w kontekście łowieckim może odnosić się do dwóch głównych znaczeń. Po pierwsze, termin ten odnosi się do zwolnienia psa z otoku lub smyczy w celu umożliwienia mu polowania na dziko żyjącą zwierzynę. Jest to moment, gdy pies może rozpocząć aktywne szukanie i ściganie zwierzyny podczas polowania. Ten aspekt "spuszczenia" psa jest kluczowy dla efektywności polowania, ponieważ pozwala psom na wykorzystanie swojego naturalnego instynktu łowieckiego oraz umiejętności śledzenia i tropienia zdobyczy.

Po drugie, "spuścić" odnosi się także do zestrzelenia lecącego ptaka. W tym kontekście dotyczy to precyzyjnego oddania strzału, który powoduje trafienie ptaka i jego upadek. Ta umiejętność jest niezwykle istotna dla myśliwych w czasie polowań, gdzie precyzja strzału ma kluczowe znaczenie dla skuteczności odłowu. Odpowiednie przygotowanie, technika strzelania oraz umiejętność oceny dystansu i prędkości ptaka są niezbędne do skutecznego "spuszczenia" ptactwa.

Oba te znaczenia terminu "spuścić" mają kluczowe znaczenie podczas polowań, zarówno dla efektywności samego polowania, jak i bezpieczeństwa uczestników. Wymagają one odpowiedniej wiedzy i umiejętności ze strony myśliwych oraz właściwego przygotowania sprzętu i psów myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj spuścić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

szkody łowieckie

zniszczenie przez zwierzęta łowne plonów pól, ogrodów i lasów.

sztuka

pojedynczy zwierz.

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

skłusować

pozyskać nielegalnie zwierzynę.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

solnik

inaczej lizawka.