Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ssaki

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby umieszczone w zębodołach i dzielące się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Młode ssą mleko matki. Do ssaków należy wiele gatunków zwierząt łownych.

Ssaki to najwyżej uorganizowana gromada kręgowców, charakteryzująca się m.in. najlepiej rozwiniętym mózgiem, stałą temperaturą ciała, obecnością okrywy włosowej, przepony oraz zębami umieszczonymi w zębodołach i dzielącymi się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Młode ssaków karmione są mlekiem matki. Ssaki obejmują różne sposoby odżywiania się - od mięsożerców po roślinożerców. Większość ssaków jest aktywna zarówno w dzień, jak i noc, choć niektóre gatunki mogą być aktywne tylko w ciągu dnia lub tylko w ciągu nocy.

W podziale systematycznym ssaki dzielimy na trzy podgromady: naczelne (m.in. małpy, szympansy, ludzie), gryzonie (m.in. myszy, szczury, wiewiórki) oraz ssaki wodne (m.in. foki, morświny, delfiny). Ssaki są ważnymi członkami ekosystemu i pełnią istotną rolę w utrzymaniu równowagi przyrodniczej poprzez kontrolowanie populacji innych zwierząt oraz przenoszenie pyłków kwiatowych między roślinami.

W kontekście łowiectwa warto zaznaczyć, że wiele gatunków zwierząt łownych należy do ssaków. Ssaki stanowią również istotny składnik diety ludzi na całym świecie i szeroko uznawane są za zasoby łowieckie. Dzięki swoim wyjątkowym cechom biologicznym oraz różnorodności gatunków ssaki zajmują znaczące miejsce w ekosystemie oraz kulturze łowieckiej na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skolenie

głos wydalany przez lisa.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

szarak

popularna nazwa zająca szaraka.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

sokolnik

1) w średniowieczu służący, opiekujący się sokolarnią;
2) od XV w. urzędnik dworu (sokolniczy);
3) dziś - myśliwy polujący z ptakami łowczymi.

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.