Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ssaki

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby umieszczone w zębodołach i dzielące się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Młode ssą mleko matki. Do ssaków należy wiele gatunków zwierząt łownych.

Ssaki dzielą się na trzy podgromady: naczelne, gryzonie i ssaki wodne. Naczelne to m.in. małpy, szympansy, ludzie i wiele innych gatunków. Gryzonie to m.in. myszy, szczury, wiewiórki i wiele innych gatunków. Ssaki wodne to m.in. foki, morświny, delfiny i wiele innych gatunków.

Ssaki mają różne sposoby odżywiania się - od mięsożerców po roślinożerców. Większość ssaków jest aktywna zarówno dzień, jak i noc, ale niektóre gatunki są aktywne tylko w ciągu dnia lub tylko w ciągu nocy. Większość ssaków żyje samotnie lub w małych grupach, ale niektóre gatunki tworzą duże stada lub stada.

Ssaki są ważnymi członkami ekosystemu i pełnią ważną rolę w utrzymaniu równowagi przyrodniczej poprzez kontrolowanie populacji innych zwierząt oraz przenoszenie pyłków kwiatowych między roślinami. Ssaki są również ważnymi składnikami diety ludzi na całym świecie i szeroko uznawane za zasoby łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

spudłować

nie trafić do zwierzyny.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

siuta

inaczej koza.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

strzykacz

rodzaj muchówki obejmujący gatunki, których larwy pasożytują w nosie i przełyku jeleniowatych.

strzyże

wąsy zająca.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.