Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ssaki

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby umieszczone w zębodołach i dzielące się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Młode ssą mleko matki. Do ssaków należy wiele gatunków zwierząt łownych.

Ssaki to najwyżej uorganizowana gromada kręgowców, charakteryzująca się m.in. najlepiej rozwiniętym mózgiem, stałą temperaturą ciała, obecnością okrywy włosowej, przepony oraz zębami umieszczonymi w zębodołach i dzielącymi się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Młode ssaków karmione są mlekiem matki. Ssaki obejmują różne sposoby odżywiania się - od mięsożerców po roślinożerców. Większość ssaków jest aktywna zarówno w dzień, jak i noc, choć niektóre gatunki mogą być aktywne tylko w ciągu dnia lub tylko w ciągu nocy.

W podziale systematycznym ssaki dzielimy na trzy podgromady: naczelne (m.in. małpy, szympansy, ludzie), gryzonie (m.in. myszy, szczury, wiewiórki) oraz ssaki wodne (m.in. foki, morświny, delfiny). Ssaki są ważnymi członkami ekosystemu i pełnią istotną rolę w utrzymaniu równowagi przyrodniczej poprzez kontrolowanie populacji innych zwierząt oraz przenoszenie pyłków kwiatowych między roślinami.

W kontekście łowiectwa warto zaznaczyć, że wiele gatunków zwierząt łownych należy do ssaków. Ssaki stanowią również istotny składnik diety ludzi na całym świecie i szeroko uznawane są za zasoby łowieckie. Dzięki swoim wyjątkowym cechom biologicznym oraz różnorodności gatunków ssaki zajmują znaczące miejsce w ekosystemie oraz kulturze łowieckiej na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szydło

ostre zakończenie tyki jelenia byka lub kozła.

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

smuż

skóra z zająca i królika.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

skrom

tłuszcz zająca i królika.

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.