Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ssaki

ssaki, ssaki (Mammalia)

najwyżej uorganizowana gromada kręgowców. Cechy charakterystyczne to m.in. najlepiej rozwinięty mózg, stała temperatura ciała, obecność okrywy włosowej, posiadanie przepony oraz zęby umieszczone w zębodołach i dzielące się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Młode ssą mleko matki. Do ssaków należy wiele gatunków zwierząt łownych.

Ssaki dzielą się na trzy podgromady: naczelne, gryzonie i ssaki wodne. Naczelne to m.in. małpy, szympansy, ludzie i wiele innych gatunków. Gryzonie to m.in. myszy, szczury, wiewiórki i wiele innych gatunków. Ssaki wodne to m.in. foki, morświny, delfiny i wiele innych gatunków.

Ssaki mają różne sposoby odżywiania się - od mięsożerców po roślinożerców. Większość ssaków jest aktywna zarówno dzień, jak i noc, ale niektóre gatunki są aktywne tylko w ciągu dnia lub tylko w ciągu nocy. Większość ssaków żyje samotnie lub w małych grupach, ale niektóre gatunki tworzą duże stada lub stada.

Ssaki są ważnymi członkami ekosystemu i pełnią ważną rolę w utrzymaniu równowagi przyrodniczej poprzez kontrolowanie populacji innych zwierząt oraz przenoszenie pyłków kwiatowych między roślinami. Ssaki są również ważnymi składnikami diety ludzi na całym świecie i szeroko uznawane za zasoby łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ssaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

szyna

połączenie luf broni myśliwskiej śrutowej lub kombinowanej; na górnej szynie umieszczone są przyrządy celownicze.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

skarmiać

zużywać paszę do karmienia zwierzyny.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

sygnałówka

myśliwska trąbka metalowa służąca do grania sygnałów myśliwskich.