Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: składanie się

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

Składanie się - to czynność wykonywana przez strzelca, polegająca na przygotowaniu broni do oddania strzału poprzez włożenie stopki broni do dołka strzeleckiego oraz naprowadzenie przyrządów celowniczych na cel. Proces składania się jest ważnym elementem poprawnego i precyzyjnego celowania, a jego prawidłowe wykonanie ma istotny wpływ na trafność oddanego strzału. W zależności od rodzaju broni i jej konstrukcji, składanie się może być bardziej czy mniej skomplikowane, jednak zawsze wymaga umiejętności i precyzji ze strony strzelca.

W przypadku broni długiej (np. karabinu), składanie się polega na umieszczeniu stopki broni w dołku strzeleckim, co zapewnia stabilne oparcie i wyeliminowanie drgań podczas celowania. Następnie należy poprawnie naprowadzić przyrządy celownicze (np. szczerbinka i muszka) na cel, dostosowując je do odległości oraz warunków atmosferycznych.

W sytuacji broni krótkiej, takiej jak pistolet, proces składania się wygląda podobnie - jednak ze względu na specyfikę konstrukcji i zastosowanych przyrządów celowniczych, może różnić się szczegółami. Mimo to, w każdym przypadku prawidłowe składanie się jest kluczowe dla osiągnięcia precyzji oraz efektywności oddawanego strzału.

Poprawne wykonanie procesu składania się stanowi istotny element szkolenia strzeleckiego, a także codziennej praktyki myśliwskiej, mając decydujący wpływ na rezultaty polowania oraz bezpieczeństwo w jego trakcie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj składanie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

ślad

dawniej trop.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

sanki

pojazd na płozach ciągnięty przez konia, często używany przez myśliwych w zimie do polowania z podjazdu.

siuta

inaczej koza.

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).