Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: składanie się

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

Składanie się - to czynność wykonywana przez strzelca, polegająca na przygotowaniu broni do oddania strzału poprzez włożenie stopki broni do dołka strzeleckiego oraz naprowadzenie przyrządów celowniczych na cel. Proces składania się jest ważnym elementem poprawnego i precyzyjnego celowania, a jego prawidłowe wykonanie ma istotny wpływ na trafność oddanego strzału. W zależności od rodzaju broni i jej konstrukcji, składanie się może być bardziej czy mniej skomplikowane, jednak zawsze wymaga umiejętności i precyzji ze strony strzelca.

W przypadku broni długiej (np. karabinu), składanie się polega na umieszczeniu stopki broni w dołku strzeleckim, co zapewnia stabilne oparcie i wyeliminowanie drgań podczas celowania. Następnie należy poprawnie naprowadzić przyrządy celownicze (np. szczerbinka i muszka) na cel, dostosowując je do odległości oraz warunków atmosferycznych.

W sytuacji broni krótkiej, takiej jak pistolet, proces składania się wygląda podobnie - jednak ze względu na specyfikę konstrukcji i zastosowanych przyrządów celowniczych, może różnić się szczegółami. Mimo to, w każdym przypadku prawidłowe składanie się jest kluczowe dla osiągnięcia precyzji oraz efektywności oddawanego strzału.

Poprawne wykonanie procesu składania się stanowi istotny element szkolenia strzeleckiego, a także codziennej praktyki myśliwskiej, mając decydujący wpływ na rezultaty polowania oraz bezpieczeństwo w jego trakcie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj składanie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

seter irlandzki

pies średniej wielkości (60-65 cm) o jedwabistej mahoniowej sierści. Łeb wąski, oczy brązowe, uszy osadzone nisko, ogon długi. Dojrzewa wolno, bardzo często hodowany przez niemyśliwych, co (...)

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

siuta

inaczej koza.

stołek myśliwski

laska z siodełkiem lub trójnogie krzesełko używane przez myśliwych podczas zasiadki i polowań zbiorowych.

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.