Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: składanie się

składanie się

czynność polegająca na włożeniu stopki broni w dołek strzelecki i naprowadzeniu przyrządów celowniczych na cel.

Składanie się - to czynność wykonywana przez strzelca, polegająca na przygotowaniu broni do oddania strzału poprzez włożenie stopki broni do dołka strzeleckiego oraz naprowadzenie przyrządów celowniczych na cel. Proces składania się jest ważnym elementem poprawnego i precyzyjnego celowania, a jego prawidłowe wykonanie ma istotny wpływ na trafność oddanego strzału. W zależności od rodzaju broni i jej konstrukcji, składanie się może być bardziej czy mniej skomplikowane, jednak zawsze wymaga umiejętności i precyzji ze strony strzelca.

W przypadku broni długiej (np. karabinu), składanie się polega na umieszczeniu stopki broni w dołku strzeleckim, co zapewnia stabilne oparcie i wyeliminowanie drgań podczas celowania. Następnie należy poprawnie naprowadzić przyrządy celownicze (np. szczerbinka i muszka) na cel, dostosowując je do odległości oraz warunków atmosferycznych.

W sytuacji broni krótkiej, takiej jak pistolet, proces składania się wygląda podobnie - jednak ze względu na specyfikę konstrukcji i zastosowanych przyrządów celowniczych, może różnić się szczegółami. Mimo to, w każdym przypadku prawidłowe składanie się jest kluczowe dla osiągnięcia precyzji oraz efektywności oddawanego strzału.

Poprawne wykonanie procesu składania się stanowi istotny element szkolenia strzeleckiego, a także codziennej praktyki myśliwskiej, mając decydujący wpływ na rezultaty polowania oraz bezpieczeństwo w jego trakcie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj składanie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

solnik

inaczej lizawka.

skałka

ostry kawałek krzemienia do krzesania iskier w broni skałkowej.

szesnastak

jeleń byk mający po osiem odnóg na każdej tyce (sz. regularny) lub przynajmniej na jednej z tyk (sz. nieregularny).

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

siedmnadziesta

kara pieniężna wynosząca 70 grzywien, nakładana w dawnej Polsce za wykroczenia przeciwko książęcemu prawu, w tym także za przestępstwa łowieckie.

stawka

noga lisa lub borsuka.

szpony

uzbrojone w długie ostre pazury palce ptaków drapieżnych.

stanowisko

miejsce, na którym myśliwy oczekuje spotkania ze zwierzyną.