Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczwany

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

Szczwany to określenie zwierzęcia, które jest doświadczone i chytre, a także ma styczność z myśliwymi i psami. Zazwyczaj są to zwierzęta dzikie, które żyją w naturalnym środowisku. Szczwany są bardzo trudne do polowania, ponieważ są one bardzo ostrożne i czujne. Zazwyczaj mają one dobrze rozwinięty instynkt samozachowawczy, co oznacza, że szybko reagują na niebezpieczeństwo i uciekają przed nim.

Szczwany są również bardzo inteligentne i potrafią wykorzystać swoje otoczenie do swojej korzyści. Na przykład, jeśli zauważą myśliwego lub psa, mogą ukryć się w krzakach lub skryć się w głębokich jaskiniach. Mogą również uciekać w górach lub w lesie, aby uniknąć polowania.

Szczwany są również bardzo odpornymi zwierzętami. Szybko adaptują się do nowych warunków i potrafią przeżyć w trudnych warunkach. Szybko też uczą się nowych rzeczy i potrafią dostosować się do nowych sytuacji. Dlatego też szczwany są tak trudne do polowania - ich inteligencja i odporność sprawiają, że szybko reagują na niebezpieczeństwo i uciekają przed nim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczwany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

sadło

tłuszcz ze zwierzyny.