Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skupienie pocisków

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

Skupienie pocisków to odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu. W przypadku broni śrutowej, rozrzut zależy m.in. od grubości śrutu, gdzie grubszy śrut może powodować mniejszy rozrzut. Na przykład, śrut nr 6 (o średnicy 2,5 mm) posiada większy rozrzut niż śrut nr 1 (o średnicy 3,75 mm). Z kolei dla broni kulowej ocenę skupienia pocisków określała będzie średnica koła, w którym znajdą się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m.

Rozrzut pocisków ma znaczący wpływ na celność strzału i decyduje o przydatności broni do polowań na różne gatunki zwierzyny. Dlatego ważne jest stosowanie broni o jak najmniejszym rozrzucie pocisków w przypadku polowań na dużą zwierzynę. Skupienie pocisków jest istotnym parametrem jakości broni i im mniejszy rozrzut, tym lepsza jakość broni. Ostatecznie, skupienie pocisków decyduje o trafieniu celu i wyeliminowaniu błędnych strzałów na polowaniu.

Rozwinięciem tematu może być również odpowiednie dostosowanie broni do celu polowania, przykładowo używanie broni o lufach gładkich do strzelania podczas polowań na zwierzynę grubą oraz dostosowanie kalibracji broni do przewidywanej odległości strzału. Zrozumienie skupienia pocisków wpływa na umiejętność precyzyjnego strzelania oraz możliwość zapewnienia humanitarnego postrzału zwierzęcia łownego.

Poprzez zrozumienie skupienia pocisków łowcy mogą dokonywać właściwego wyboru broni i amunicji dla konkretnych rodzajów polowań oraz poprawiać swoje umiejętności strzeleckie poprzez zdolność dokładnego wycelowania i precyzyjnego trafienia w cel.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skupienie pocisków w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

suknia

sierść zwierzyny płowej, także dzika.

słuchy

uszy dzika, zająca i królika.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.

sierść

uwłosienie ciała zwierzyny czworonożnej.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

sęki

rogowe palczaste odrosty na łopatach daniela