Definicja hasła: skupienie pocisków
- skupienie pocisków
odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).
Skupienie pocisków to odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu. W przypadku broni śrutowej, rozrzut zależy m.in. od grubości śrutu, gdzie grubszy śrut może powodować mniejszy rozrzut. Na przykład, śrut nr 6 (o średnicy 2,5 mm) posiada większy rozrzut niż śrut nr 1 (o średnicy 3,75 mm). Z kolei dla broni kulowej ocenę skupienia pocisków określała będzie średnica koła, w którym znajdą się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m.
Rozrzut pocisków ma znaczący wpływ na celność strzału i decyduje o przydatności broni do polowań na różne gatunki zwierzyny. Dlatego ważne jest stosowanie broni o jak najmniejszym rozrzucie pocisków w przypadku polowań na dużą zwierzynę. Skupienie pocisków jest istotnym parametrem jakości broni i im mniejszy rozrzut, tym lepsza jakość broni. Ostatecznie, skupienie pocisków decyduje o trafieniu celu i wyeliminowaniu błędnych strzałów na polowaniu.
Rozwinięciem tematu może być również odpowiednie dostosowanie broni do celu polowania, przykładowo używanie broni o lufach gładkich do strzelania podczas polowań na zwierzynę grubą oraz dostosowanie kalibracji broni do przewidywanej odległości strzału. Zrozumienie skupienia pocisków wpływa na umiejętność precyzyjnego strzelania oraz możliwość zapewnienia humanitarnego postrzału zwierzęcia łownego.
Poprzez zrozumienie skupienia pocisków łowcy mogą dokonywać właściwego wyboru broni i amunicji dla konkretnych rodzajów polowań oraz poprawiać swoje umiejętności strzeleckie poprzez zdolność dokładnego wycelowania i precyzyjnego trafienia w cel.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skupienie pocisków w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- świadectwo pochodzenia zwierzyny
druk ścisłego zarachowania dokumentujący legalność pozyskania przewożonej sztuki; wystawia go dzierżawca obwodu łowieckiego.
- sokół czysty
sokół dobrze ułożony do polowań.
- sak
dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.
- stawka
noga lisa lub borsuka.
- ścinka
sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.
- skłusować
pozyskać nielegalnie zwierzynę.
- świstun, świstun (Anas penelope L.)
ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)
- spudłować
nie trafić do zwierzyny.
- stopka
zakończenie kolby broni myśliwskiej.
- szarak
popularna nazwa zająca szaraka.