Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skupienie pocisków

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

Skupienie pocisków to odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu. W przypadku broni śrutowej, rozrzut zależy m.in. od grubości śrutu, gdzie grubszy śrut może powodować mniejszy rozrzut. Na przykład, śrut nr 6 (o średnicy 2,5 mm) posiada większy rozrzut niż śrut nr 1 (o średnicy 3,75 mm). Z kolei dla broni kulowej ocenę skupienia pocisków określała będzie średnica koła, w którym znajdą się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m.

Rozrzut pocisków ma znaczący wpływ na celność strzału i decyduje o przydatności broni do polowań na różne gatunki zwierzyny. Dlatego ważne jest stosowanie broni o jak najmniejszym rozrzucie pocisków w przypadku polowań na dużą zwierzynę. Skupienie pocisków jest istotnym parametrem jakości broni i im mniejszy rozrzut, tym lepsza jakość broni. Ostatecznie, skupienie pocisków decyduje o trafieniu celu i wyeliminowaniu błędnych strzałów na polowaniu.

Rozwinięciem tematu może być również odpowiednie dostosowanie broni do celu polowania, przykładowo używanie broni o lufach gładkich do strzelania podczas polowań na zwierzynę grubą oraz dostosowanie kalibracji broni do przewidywanej odległości strzału. Zrozumienie skupienia pocisków wpływa na umiejętność precyzyjnego strzelania oraz możliwość zapewnienia humanitarnego postrzału zwierzęcia łownego.

Poprzez zrozumienie skupienia pocisków łowcy mogą dokonywać właściwego wyboru broni i amunicji dla konkretnych rodzajów polowań oraz poprawiać swoje umiejętności strzeleckie poprzez zdolność dokładnego wycelowania i precyzyjnego trafienia w cel.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skupienie pocisków w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strój myśliwski

1) oficjalny ubiór myśliwego członka PZŁ. Do stroju w pełnej gali nosi się odznaczenia łowieckie oraz sznur ozdobny (od prawego ramienia do pierwszego guzika zapinającego kurtkę) oraz (...)

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

szpilki

inaczej igły.

szczeć

uwłosienie ciała dzików.

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

sparować się

o ptakach: łączyć się w pary w okresie godowym.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

skałkówka

dawna broń myśliwska, w której kurek był zaopatrzony w skałką, później zastąpiony pistonem.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)