Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokolarnia

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

Sokolarnia to miejsce, w którym hoduje się ptaki łowcze. Jest to specjalnie przystosowane miejsce, w którym ptaki są odpowiednio karmione i utrzymywane w dobrym stanie zdrowia. Sokolarnia jest zazwyczaj zlokalizowana na dużej przestrzeni, aby ptaki mogły swobodnie latać i ćwiczyć swoje umiejętności łowieckie. W sokolarniach można znaleźć różne rodzaje ptaków łowczych, takich jak sokoły, bociany, orły i inne.

Sokolarnia składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest oczywiście samo gniazdo, w którym ptaki spędzają większość czasu. Gniazda są zazwyczaj wykonane z drewna lub metalu i mają specjalne otwory, aby ptaki mogły swobodnie wlatywać i wylatywać. Ponadto sokolarnia ma również specjalne pomieszczenia do karmienia ptaków oraz miejsce do ćwiczeń lotu.

Sokolarnia jest ważnym elementem tradycyjnego polowania na ptaki. Wielu myśliwych uważa, że hodowla ptaków łowczych w sokolarni jest najlepszym sposobem na uzyskanie najlepszych rezultatów polowań. Dzięki odpowiedniemu treningowi i odpowiedniemu odżywianiu ptaki są w stanie lepiej radzić sobie podczas polowań i dostarczać myśliwym większej ilości trofeów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokolarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

szpile

inaczej raciczki.

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

świeca

pionowy lot śmiertelnie postrzelonego ptaka.

skrzek

głos sójki.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

szuwary

zarośla roślin zielonych (sitowie, tatarak itp.) nad brzegami stawów i jezior.

sokolnictwo

układanie i polowanie z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, a nawet orłami), szczególnie rozpowszechnione w średniowieczu. Młodego ptaka ukróca się, czyli przyzwyczaja do ludzi, (...)