Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokolarnia

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

Sokolarnia to specjalnie przygotowane miejsce służące do hodowli i tresury ptaków łownych, takich jak sokoły, orły czy bociany. Jest ona przeznaczona do utrzymania ptaków w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej oraz do treningu ich umiejętności łowieckich. Sokolarnia jest zazwyczaj usytuowana na przestrzeni umożliwiającej swobodne poruszanie się ptaków w locie i wykonywanie ćwiczeń.

Głównym elementem sokolarni jest gniazdo, w którym ptaki spędzają większość czasu. Ten element ma specjalnie zaprojektowany kształt i strukturę, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla ptaka oraz ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Ponadto sokolarnia posiada pomieszczenia przeznaczone do karmienia ptaków oraz specjalne miejsce do prowadzenia treningu lotu, które pomaga utrzymać kondycję fizyczną oraz rozwijać zdolności łowieckie ptaków.

Hodowla ptaków łownych w sokolarniach jest istotnym elementem tradycyjnego polowania na ptaki i traktowana jest jako sztuka. Może być również postrzegana jako forma zachowania dziedzictwa kulturowego i tradycji myśliwskiej, która ma długą historię w różnych regionach świata. Ważnym aspektem sokolarstwa jest staranne planowanie i dbałość o warunki życia ptaków, by zapewnić im dobre samopoczucie i zdrowie, co przekłada się na skuteczność ich uczestnictwa w polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokolarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

sokół czysty

sokół dobrze ułożony do polowań.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

strzałowe

opłata od pozyskanej zwierzyny.

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

stawka

noga lisa lub borsuka.

staśmienie wieńca

wadliwe poroże jelenia o silnie spłaszczonych tykach.

siąg

staropolskie określenie rozpiętości skrzydeł ptaków.

skrom

tłuszcz zająca i królika.