Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokolarnia

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

Sokolarnia to specjalnie przygotowane miejsce służące do hodowli i tresury ptaków łownych, takich jak sokoły, orły czy bociany. Jest ona przeznaczona do utrzymania ptaków w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej oraz do treningu ich umiejętności łowieckich. Sokolarnia jest zazwyczaj usytuowana na przestrzeni umożliwiającej swobodne poruszanie się ptaków w locie i wykonywanie ćwiczeń.

Głównym elementem sokolarni jest gniazdo, w którym ptaki spędzają większość czasu. Ten element ma specjalnie zaprojektowany kształt i strukturę, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla ptaka oraz ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Ponadto sokolarnia posiada pomieszczenia przeznaczone do karmienia ptaków oraz specjalne miejsce do prowadzenia treningu lotu, które pomaga utrzymać kondycję fizyczną oraz rozwijać zdolności łowieckie ptaków.

Hodowla ptaków łownych w sokolarniach jest istotnym elementem tradycyjnego polowania na ptaki i traktowana jest jako sztuka. Może być również postrzegana jako forma zachowania dziedzictwa kulturowego i tradycji myśliwskiej, która ma długą historię w różnych regionach świata. Ważnym aspektem sokolarstwa jest staranne planowanie i dbałość o warunki życia ptaków, by zapewnić im dobre samopoczucie i zdrowie, co przekłada się na skuteczność ich uczestnictwa w polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokolarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzyc

1) o zającach i królikach: obgryzać rośliny;
2) o zającach, dzikach i jeleniowatych: nastawiać uszu.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

ślad

dawniej trop.

selekt

sztuka przeznaczona na odstrzał selekcyjny.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

świece

oczy żubra, zwierzyny płowej, kozicy, muflona i dzika

stójka

zatrzymanie się psa legawego w charakterystycznej pozie (z podniesioną przednią łapą) przed zwietrzoną zwierzyną.

stopa

określenie wyglądu powierzchni ziemi podczas polowania: stopa biała - ziemia pokryta śniegiem; stopa czarna - brak śniegu, stopa srokata - śnieg gdzieniegdzie.