Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stanowisko myśliwskie stałe

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

Stanowisko myśliwskie stałe to specjalnie przygotowane miejsce, w którym myśliwi oczekują na zwierzynę łowną. Jest to zazwyczaj konstrukcja wybudowana z drewna lub metalu, zapewniająca myśliwemu wygodne i skryte miejsce do obserwacji zwierzyny. Do najpopularniejszych rodzajów stanowisk myśliwskich stałych należą kosze, ambony i czatownie. Kosz jest prostą konstrukcją, często umieszczaną na ziemi lub przytwierdzaną do drzewa, wyposażoną w siedzenia oraz schowki na broń i amunicję. Ambona przypomina kosz, lecz jest zwykle większa i bardziej trwała, umożliwiając obserwację z większej wysokości, np. z drzewa czy skarpy. Z kolei czatownia to bardziej zaawansowany rodzaj stanowiska, zbudowany w formie budynku posiadającego okna i drzwi, które umożliwiają subtelne obserwowanie zwierzyny bez ryzyka spłoszenia jej.

Podstawowym celem stanowiska myśliwskiego stałego jest umożliwienie myśliwemu wygodnego i niespotykanego przez zwierzynę miejsca do obserwacji oraz oczekiwania na jej pojawienie się w odpowiednim czasie i miejscu. Stanowisko to ma również za zadanie minimalizować ryzyko spłoszenia zwierzęcia w momencie oddania strzału. Jest to więc kluczowy element strategiczny polowania, umożliwiający kontrolowanie terenu łowieckiego oraz sprawną realizację celu łowieckiego.

Warto podkreślić także fakt, że miejsca takie jak stanowiska myśliwskie stałe są budowane w sposób świadomy tak, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz respektować prawidłowości cyklu życia dzikich zwierząt. Dzięki temu są one integralną częścią polowania prowadzonego z poszanowaniem dla natury oraz troską o zachowanie równowagi ekosystemów leśnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stanowisko myśliwskie stałe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siekaniec

dawniej używane drobne kawałki posiekanego ołowiu zamiast śrutu.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

samura

inaczej locha.

szczwać

polować z chartami.

strąbić

zwołać myśliwych za pomocą trąbki myśliwskiej na zbiórkę.

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

Sellier and Bellot

czechosłowacka fabryka amunicji myśliwskiej. W Polsce dużym powodzeniem cieszyła się amunicja kulowa tej fabryki.

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

spaniele

grupa ras psów myśliwskich, z których w Polsce spotykamy cocker spaniela i Springer spaniela. Używane są jako płochacze, zarówno w suchych krzakach jak i w szuwarach, lub jako psy (...)