Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skłuć

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

Skłuć - technika dobijania postrzałka przy użyciu kordelasa, długiego i cienkiego przedmiotu wprowadzanego do rannego zwierzęcia. Kordelas, najczęściej metalowa lub drewniana rurka o średnicy od 1 do 2 cm, jest w ten sposób wykorzystywany do skłucia. Technika ta była szeroko stosowana w łowiectwie ze względu na możliwość szybkiego i skutecznego zakończenia cierpienia zwierzęcia. Skłuć było preferowaną metodą łowców, ale obecnie jest zabronione w Polsce zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Zgodnie z tą Ustawą, dobijanie postrzałka jest dozwolone jedynie poprzez uderzenie lub strzał, co zakazuje stosowania techniki skłucia jako metody dobijania postrzałka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skłuć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

stanowisko myśliwskie stałe

specjalnie przygotowane miejsce oczekiwania na zwierzynę, np. kosz, ambona, czatownia itp.

sekundowanie

naśladowanie przez wyżla drugiego ligowca, który zwietrzywszy zwierzynę wystawia ją.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

scypuł

delikatna, owłosiona skóra, porastająca tworzące się poroże jeleniowatych. Po zakończeniu wzrostu poroża s. jest wycierany przez zwierzę o drzewa i krzewy.

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.

strzelnica myśliwska

miejsce przeznaczone do rozgrywania zawodów w strzelaniu myśliwskim; składa się ze strzelnicy rzutkowej (oś myśliwska, krąg myśliwski i bażant) oraz osi do strzelania zająca, dzika i (...)

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.