Definicja hasła: skłuć
- skłuć
dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).
Skłuć to technika dobijania postrzałka, która jest obecnie zabroniona w Polsce. Polega ona na użyciu kordelasa, czyli długiego, cienkiego przedmiotu, który jest wprowadzany do rannego zwierzęcia i wykorzystywany do dobicia go. Technika ta była szeroko stosowana w łowiectwie, ponieważ umożliwiała łowcom szybkie i skuteczne dobicie postrzałka.
Kordelas jest długim, cienkim przedmiotem, który może mieć różne kształty i rozmiary. Najczęściej jest to metalowa lub drewniana rurka o średnicy od 1 do 2 cm. Kordelas jest wprowadzany do rannego zwierzęcia przez otwór po postrzale i wykorzystywany do dobicia go. Technika ta jest bardzo skuteczna, ponieważ pozwala łowcom szybko i skutecznie zakończyć cierpienia zwierzęcia.
Technika skłucia była szeroko stosowana w łowiectwie, ale obecnie jest zabroniona w Polsce. Zostało to uregulowane przez Ustawę o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Ustawa ta stanowi, że „dobijanie postrzałka może odbywać się tylko poprzez uderzenie lub strzał”. Oznacza to, że technika skłucia nie może być stosowana w Polsce.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skłuć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę S
- skromny
o zającu i króliku: tłusty.
- szkodnik
zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.
- strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia
szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.
- szczenna
o ciężarnej suce.
- smycz
rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.
- sokolarnia
miejsce hodowli ptaków łowczych.
- strzelanie myśliwskie
zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)
- sztuka
pojedynczy zwierz.
- sznurować
o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.
- ścinka
sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.