Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skłuć

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

Skłuć - technika dobijania postrzałka przy użyciu kordelasa, długiego i cienkiego przedmiotu wprowadzanego do rannego zwierzęcia. Kordelas, najczęściej metalowa lub drewniana rurka o średnicy od 1 do 2 cm, jest w ten sposób wykorzystywany do skłucia. Technika ta była szeroko stosowana w łowiectwie ze względu na możliwość szybkiego i skutecznego zakończenia cierpienia zwierzęcia. Skłuć było preferowaną metodą łowców, ale obecnie jest zabronione w Polsce zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Zgodnie z tą Ustawą, dobijanie postrzałka jest dozwolone jedynie poprzez uderzenie lub strzał, co zakazuje stosowania techniki skłucia jako metody dobijania postrzałka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skłuć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

solnik

inaczej lizawka.

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

stanowić

o psach myśliwskich: zatrzymać w miejscu gonionego zwierza, dając myśliwemu możliwość dojścia i oddania strzału.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

skrocz

charakterystyczny kłus łosia polegający na równoczesnym posuwaniu obu prawych nóg, a następnie obu lewych.

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

szyjka

węższa część łoża służąca za uchwyt broni.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

skoki

nogi zająca.