Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skłuć

skłuć

dobić postrzałka kordelasem (w Polsce obecnie zabronione).

Skłuć to technika dobijania postrzałka, która jest obecnie zabroniona w Polsce. Polega ona na użyciu kordelasa, czyli długiego, cienkiego przedmiotu, który jest wprowadzany do rannego zwierzęcia i wykorzystywany do dobicia go. Technika ta była szeroko stosowana w łowiectwie, ponieważ umożliwiała łowcom szybkie i skuteczne dobicie postrzałka.

Kordelas jest długim, cienkim przedmiotem, który może mieć różne kształty i rozmiary. Najczęściej jest to metalowa lub drewniana rurka o średnicy od 1 do 2 cm. Kordelas jest wprowadzany do rannego zwierzęcia przez otwór po postrzale i wykorzystywany do dobicia go. Technika ta jest bardzo skuteczna, ponieważ pozwala łowcom szybko i skutecznie zakończyć cierpienia zwierzęcia.

Technika skłucia była szeroko stosowana w łowiectwie, ale obecnie jest zabroniona w Polsce. Zostało to uregulowane przez Ustawę o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Ustawa ta stanowi, że „dobijanie postrzałka może odbywać się tylko poprzez uderzenie lub strzał”. Oznacza to, że technika skłucia nie może być stosowana w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skłuć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

skromny

o zającu i króliku: tłusty.

szkodnik

zwierzę wyrządzające szkody w łowisku.

strzyżak jeleni, strzyżak jeleni, mucha jelenia

szkodliwa muchówka, pasożyt zewnętrzny jelenie, żywi się jego krwią, obłamuje sobie skrzydła w jego sierści. Występuje tam, gdzie licznie bytują jelenie.

szczenna

o ciężarnej suce.

smycz

rzemień lub linka służąca do prowadzenia psa przy nodze.

sokolarnia

miejsce hodowli ptaków łowczych.

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

sztuka

pojedynczy zwierz.

sznurować

o wilkach i lisach: posuwać się po linii prostej; pozostawiany trop nazywamy sznurem.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.