Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokołowe

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

Sokołowe – jeden z ciężarów łowieckich, wywodzący się z prawa książęcego, polegający na obowiązku monitorowania i pilnowania gniazd sokołów założonych na określonym terenie. Jest to obowiązek, który w przeszłości miał kluczowe znaczenie ze względu na wykorzystanie sokołów do polowań. W ramach sokołowego osoba odpowiedzialna była za utrzymanie gniazd w dobrym stanie oraz monitorowanie ich, aby zapewnić ochronę sokołom i zapobiec intruzom. Osoba zajmująca się sokołowym musiała być dobrze przygotowana pod względem wiedzy na temat hodowli i opieki nad sokołem, posiadać niezbędne umiejętności oraz odpowiedni sprzęt do skutecznego pilnowania gniazd. Sokołowe jest istotnym elementem prawa łowieckiego i odgrywa rolę w ochronie ptaków drapieżnych jako ważnej części ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokołowe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

skolenie

głos wydalany przez lisa.

sztuka

pojedynczy zwierz.

sietnik

w dawnej Polsce członek służby łowieckiej, mający nadzór nad sieciami.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

szczotki, szczotki, igły

piórka wyrastające u palców nóg koguta głuszca w okresie godowym, po zakończeniu którego zanikają.

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. (...)