Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokołowe

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

Sokołowe to jeden z ciężarów łowieckich, który wywodzi się z prawa książęcego. Jego istotą jest obowiązek pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie. Sokoły są ptakami drapieżnymi, które wykorzystywane były w dawnych czasach do polowań. W celu ich hodowli i utrzymania, na danym terenie zakładano specjalne gniazda. Obowiązkiem osoby odpowiedzialnej za sokołowe było pilnowanie tych gniazd i utrzymywanie ich w dobrym stanie.

Sokołowe było jednym z najważniejszych ciężarów łowieckich. Osoba odpowiedzialna za sokołowe musiała mieć odpowiednią wiedzę na temat hodowli i utrzymywania sokołów oraz umiejętności potrzebne do opieki nad gniazdami. Musiała również posiadać odpowiedni sprzęt, aby móc skutecznie pilnować gniazd i chronić je przed intruzami.

Sokołowe było ważnym elementem prawa książęcego i obecnie jest ono wciąż praktykowane w niektórych regionach Europy. Jest to ważny sposób ochrony ptaków drapieżnych, które są ważnymi elementami ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokołowe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szczwany

o zwierzu doświadczonym, chytrym, który niejednokrotnie miał styczność z myśliwymi i psami.

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

sady

zlatywanie się w jedno miejsce kaczek (o świcie) wracających z nocnych żerowisk.

skrzekot

niepłodny mieszaniec koguta cietrzewia i głuszycy.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

strzelba

śrutowa broń myśliwska.

szarawary

długie kosmate kłaki, obrastające uda ssaków drapieżnych.

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

strzelony

o zwierzynie trafionej śmiertelnie.