Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sokołowe

sokołowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego polegający na obowiązku pilnowania gniazd sokołów założonych na danym terenie.

Sokołowe – jeden z ciężarów łowieckich, wywodzący się z prawa książęcego, polegający na obowiązku monitorowania i pilnowania gniazd sokołów założonych na określonym terenie. Jest to obowiązek, który w przeszłości miał kluczowe znaczenie ze względu na wykorzystanie sokołów do polowań. W ramach sokołowego osoba odpowiedzialna była za utrzymanie gniazd w dobrym stanie oraz monitorowanie ich, aby zapewnić ochronę sokołom i zapobiec intruzom. Osoba zajmująca się sokołowym musiała być dobrze przygotowana pod względem wiedzy na temat hodowli i opieki nad sokołem, posiadać niezbędne umiejętności oraz odpowiedni sprzęt do skutecznego pilnowania gniazd. Sokołowe jest istotnym elementem prawa łowieckiego i odgrywa rolę w ochronie ptaków drapieżnych jako ważnej części ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sokołowe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.

solnik

inaczej lizawka.

szable

dolne kły samca dzika (razem z fajkami tworzą oręż - trofeum z dzika).

sygnały myśliwskie

umowne sygnały grane na rogu lub trąbce myśliwskiej. Można je podzielić na porozumiewawcze i okolicznościowe. Do okolicznościowych należą sygnałówki na śmierć różnych zwierząt oraz (...)

szczwacz

członek dawnej książęcej służby łowieckiej, układacz chartów i ogarów.

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

sznur

trop wilka lub lisa.

skrzek

głos sójki.