Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: strzelec

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

Strzelec to ogólne określenie wszystkich służb łowieckich działających na terenie majątku łowieckiego, które są zorganizowane i kierowane przez księcia lub innego właściciela ziemi. Role strzelców mogą obejmować szeroki zakres obowiązków związanych z zarządzaniem populacją zwierzyny, ochroną lasu, polowań oraz dbaniem o stan zdrowia i równowagę ekologiczną w danym obszarze łowieckim.

Zadania strzelców mogą obejmować monitorowanie i kontrolę żerowania dzikich zwierząt, organizację polowań, zapobieganie szkodom wyrządzanym przez dziką zwierzynę na uprawach rolnych, ponadto także dbanie o zachowanie prawidłowej struktury wiekowej i płciowej populacji zwierząt. Strzelcy są również odpowiedzialni za prowadzenie prac związanych z ochroną przyrody i ekosystemu leśnego oraz ścisłą kontrolą nad liczbą zwierzyny.

Należy podkreślić, że rola strzelca w tradycyjnym sensie może znacznie się różnić od współczesnych standardów zarządzania terenami łowieckimi, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Z punktu widzenia prawnych regulacji dotyczących łowiectwa i ochrony przyrody, strzelec pełni istotną rolę w utrzymaniu równowagi pomiędzy interesami myśliwych a potrzebami ekologicznymi danego obszaru.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj strzelec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

sprężyna powrotna

mechanizm w samoczynnej broni myśliwskiej, powodujący po strzale ruch części zamka ku przodowi w celu wprowadzenia naboju do komory nabojowej i zaryglowania zamka.

słonka, słonka (Scolopax rusticola L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, ma bardzo długi, prosty dziób i krótkie nogi, oczy osadzone wysoko w tyle głowy, upierzenie rdzawobrunatne z ciemniejszymi pręgami. Długość ciała 34-38 (...)

sznury

inaczej fladry.

stroik

woabik na ptaki, rodzaj piaszczałki.

szczenna

o ciężarnej suce.

sadyba

koliba, kwatera myśliwska

sarna, sarna (Capreolus capreolus L.)

gatunek łowny z rodziny jeleniowatych z rzędu parzystokopytnych. Długość ciała 95-136 cm, wysokość barkowa 65-90 cm, dł. ogona 2-3,5 cm, ciężar 15- 30 kg. Ubarwienie latem rude, zimą (...)

siać

o broni myśliwskiej mającej duży rozrzut.

samopał

kłusownicza broń działająca po potrąceniu przez przechodzącego zwierza linki przymocowanej do spustu broni, wycelowanej na przesmyk zwierzyny.

śrut

ołowiane kulki o średnicy 2-4,5 mm, stanowiące pocisk naboju do broni śrutowej (zob. Amunicja myśliwska). Śrut numerujemy od nr (...)